Kominki rodzaje – jakie wyróżniamy typy kominków?

Porady

Wybór kominka to niełatwy temat. Wszystko zależy od charakterystyki domu oraz potrzeb domowników. Istnieje kilka rodzajów kominków, przede wszystkim ze względu na budowę oraz system rozprowadzania energii cieplnej. Warto poznać każdy typ kominka, aby dokonać odpowiedniego wyboru i postawić na taki jego rodzaj, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale także bezpieczny. 

Kominki rodzaje – kominek otwarty 

Kominek otwarty jest jednym z najwcześniej stosowanych kominków w domach jednorodzinnych. Jeszcze kilkanaście lat temu salony amerykańskich willi nie mogły obejść się bez kominka otwartego, przy którym zbierali się wszyscy domownicy oraz ich goście. Obok stały narzędzia kominkowe, dzięki którym dokładanie drewna czy czyszczenie kominka było możliwe. Ten trend zawitał także do Polski. 

Sama budowa kominka otwartego jest dość skomplikowana, ponieważ ze względu na otwartą komorę spalania, konstruktorzy musieli wymyślić taki sposób, aby ciepło było oddawane do pomieszczenia, a jego straty były jak najmniejsze. Bardzo ważna jest wielkość komory paleniska, ponieważ od tego zależy, jak dużą ilość ciepła ono wytworzy i ile odda do pomieszczenia. Dodatkowo górna część tylnej ścianki komory jest pochylona do przodu. Tworząc skos, odbija ciepło i wyrzuca je na zewnątrz, do pomieszczenia. Do kominka przynależy też tzw. gardziel – otwór dymowy, który znajduje się w sklepieniu paleniska. Tam jest również umieszczony szyber, który reguluje ciąg kominowy. Kominek otwarty posiada również ruszt oraz obudowę. Zazwyczaj wykonuje się ją z cegły klinkierowej, lecz można użyć dowolnego materiału, w zależności od stylu domu. 

Niestety kominek otwarty posiada szereg mankamentów, które obniżają znacznie jego funkcjonalność. Brak przedniej szyby powoduje nie tylko znaczne brudzenie się całej konstrukcji, obudowy oraz podłogi, ale również może stanowić poważne zagrożenie. Niewielki błąd w jego konstrukcji może prowadzić do nadmiernego przedostawania się dymu oraz zanieczyszczeń do pomieszczenia. Aby tego uniknąć, do budowy kominka należy wynająć specjalistę, który wykona odpowiednio podłączenia. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kominek z szybą, która powoduje szereg korzyści dla funkcjonowania komory. 

Kominek rodzaje – wkład konwekcyjny 

Konwekcyjne wkłady kominkowe to wszystkie wkłady powietrzne, niezawierające płaszcza wodnego. Energia cieplna z wkładów jest oddawana do pomieszczeń tuż po rozpaleniu drewna w kominku przez cały korpus, rury dymowe oraz szybę. Istnieją też kominki, które wykorzystują inne technologie dystrybucji energii cieplnej. Najczęściej są to kominki z systemem DGP (dystrybucji gorącego powietrza). To tego typu kominki, które przekazują ciepło bezpośrednio do wnętrza, w którym jest kominek lub do innych pomieszczeń. Tu wykorzystuje się system nadmuchów lub działanie grawitacji. 

W przypadku wkładów konwekcyjnych, należy jednak pamiętać, że czasem dochodzi do przegrzewania pomieszczeń. Wówczas system wentylacji wydala nadmiar ciepła, niestety to powoduje ogromne straty cieplne. Aby uniknąć takich sytuacji, warto wybrać wkład kominkowy dopasowany mocą do obszaru salonu, a także wykonać zabudowę kominka z materiałów akumulujących ciepło. To pozwoli na równomierne wydalanie ciepła po wygaśnięciu kominka.

Kominek rodzaje – kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym jest świetnym rozwiązaniem dla tych osób, które chcą wykorzystać energię cieplną do maksimum. Tego rodzaju wkład ogrzewa powierzchnię całego domu, ponieważ woda znajdująca się w płaszczu, zostaje przetransportowana do kaloryferów oraz ogrzewania podłogowego. Takie rozwiązanie pozwala na uniknięcie strat cieplnych. Warto jednak zwrócić uwagę, że wkłady kominkowe z płaszczem wodnym muszą współpracować z innymi źródłami energii. Zatem decyzję o wyborze rodzaju kominka musimy podjąć już na etapie budowy.

interior view of a modern lmodernwith dining table,fireplace and wood ceiling overlooking on the kitchen

Kominki rodzaje – kominki wolnostojące 

Na szczególną uwagę zasługują także kominki wolnostojące. Idealnie wpisują się w klimat tradycyjnego wnętrza o lekko rustykalnym i sielskim charakterze. Niegdyś to piece stanowiły jedyne źródło ciepła w domu – kominki wolnostojące stanowią nawiązanie do dawnych czasów, a jednocześnie jest to unowocześnienie dobrze znanych rozwiązań. 

Kominki wolnostojące są najczęściej zbudowane ze stali, żeliwa oraz szkła hartowanego, dobrze znoszącego bardzo wysokie temperatury. Wymoszczone cegłami szamotowymi kominki, dłużej akumulują ciepło i pozwalają na jeszcze lepsze jego utrzymanie. Co więcej, kominki wolnostojące występują także w wersji z płaszczem wodnym. Unowocześnienie tego rozwiązania sprawiło, że kominki wolnostojące znów zyskały na popularności. 

Kominki rodzaje – parametry

Pamiętajmy, że wybór kominka powinien opierać się również na jego parametrach oraz warunkach pomieszczenia. Im większy dom, tym moc kominka również powinna być większa. Jednocześnie wszystko zależy od rodzaju wkładu oraz ich charakterystyki. Całość powinna również pasować do ogólnego wystroju wnętrza, ponieważ kominek będzie jego integralną częścią.

Szybki kontakt Zamów ofertę