Rekuperacja a kominek – czy te dwa tematy posiadają jakiś punkt wspólny?

Porady

Któż z nas nie marzył o kominku w domu, który ogrzewałby pomieszczenia podczas chłodnych, zimowych wieczorów? Wiele współczesnych inwestycji jednorodzinnych już na etapie projektu, uwzględnia jednak nie tylko na kominek, ale również najnowocześniejszą technologię rekuperacji. Czy te dwa zaawansowane systemy mają wspólny mianownik? Czy jest możliwe, aby zastosować je równocześnie we własnym domu? Na te i wiele innych pytań, odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. 

Kominek w domu

Nikogo nie dziwi kominek w domach, nawet tych nowoczesnych. Sielskie kominki wolnostojące są zastępowane coraz częściej wkładami kominkowymi w zabudowie. To świetne, nowoczesne rozwiązanie, nie tylko z wyglądu, lecz także ze względu na fakt, że korzysta z najnowszych technologii i zaawansowanych systemów.

Czym kierować się przy wyborze wkładu kominkowego? Przede wszystkim formą, rozmiarem, kubaturą i stopniem izolacji domu, a także poszczególnymi funkcjami, których oczekujemy od kominka. Pamiętajmy, że podejmując decyzję o wyborze kominka, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy kominek będzie spalał drewno całkowicie i co za tym idzie, czy w pełni będzie wykorzystywał energię, zawartą w drewnie. Dokładne wykorzystanie materiału grzewczego jest niezwykle istotne z punktu widzenia oszczędności. Warto więc zwrócić uwagę na temperaturę w komorze spalania, którą możemy uzyskać z poszczególnym wkładem i czas reakcji, aby gorące gazy mogły swobodnie mieszać się z powietrzem. Istotną kwestią jest więc wybór odpowiedniej mocy grzewczej, dostosowanej do warunków domu. 
Aby dokonać odpowiedniego wyboru, należy zastanowić się, jakie potrzeby posiada nasz dom. Jeśli jest to niewielka powierzchnia, z pewnością sprawdzi się kominek z wkładem konwekcyjnym. Będzie on wydajnym źródłem ciepła w przypadku budynków o dużej kubaturze, lecz słabej izolacji, czyli wszędzie tam, gdzie odnotowuje się duże straty ciepła. Jego działanie polega na nagrzewaniu powietrza, które opływa gorący wkład, po czym wraca do pomieszczeń poprzez kanały wentylacyjne.

Drugim typem wkładu kominkowego jest wkład z płaszczem wodnym. Można go stosować w domach wielkowymiarowych. Polega on na tym, iż powietrze ze specjalnie zaprojektowanego systemu kanałów trafia do komory spalania. Powstałe ciepło zostaje wykorzystane do podgrzania wody w instalacji centralnego ogrzewania. Tu należy zatem nadmienić, że wkłady kominkowe z płaszczem wodnym muszą współpracować z innymi źródłami energii. Decyzję o jego zastosowaniu należy więc podjąć już na etapie projektu. 

Kiedy już wybierzemy odpowiedni wkład kominkowy, musimy zadbać o jego poszczególne komponenty, jak np. zabudowa czy wykończenie. UNICO oferuje świetnej jakości betonowe zabudowy kominka, które nie dość, że doskonale wyglądają, to jeszcze świetnie akumulują ciepło, oddając je systematycznie jeszcze długo po wygaśnięciu ognia. Dostępne są także ozdobne blendy wykończeniowe, które umożliwiają perfekcyjne licowanie wkładu ze ścianą lub zagłębienie jej we wnętrzu.

Na czym polega system rekuperacji? 

Rekuperacja to system, umożliwiający odzysk ciepła z tłoczonego powietrza, oczyszcza je ze smogu i alergenów oraz pozwala oddychać w domu pełnią zdrowego i świeżego powietrza. To innowacyjne rozwiązanie zostało stworzone z myślą o domownikach, którzy w zaciszu własnego domu, chcą pozbyć się zanieczyszczeń, ale także przeciągów i niedoszczelnionych pomieszczeń. 

System rekuperacji odzyskuje energię z powietrza, dzięki czemu właściciel domu jest w stanie sporo zaoszczędzić na rachunkach, związanych z ogrzewaniem. Oprócz tego rekuperator zapewnia komfort przebywania we wszystkich pomieszczeniach. Dzięki zastosowaniu specjalnych kanałów wentylacyjnych, system rozprowadza czyste powietrze do każdego pomieszczenia. Jednocześnie wiele współczesnych rozwiązań rekuperacyjnych, posiada możliwość zdalnego sterowania całym mechanizmem i pozwala opracować plan tygodniowy lub dzienny ingerencji rekuperatora w powietrze w domu. Nowoczesne kanały wentylacyjne tłumią hałas, dzięki czemu nie należy obawiać się, że działanie rekuperatora będzie niosło za sobą ryzyko uciążliwych dźwięków. Rekuperacja pozwala zminimalizować straty ciepła i uniknąć ucieczki ogrzanego powietrza. 

Rekuperacja a kominek – czy każdy wkład można stosować łącznie z systemem rekuperacji? 

Czy oba rozwiązania mogą być zastosowane jednocześnie? Otóż wbrew pozorom mają wspólny mianownik, który pozwala zastosować kominek w domach z systemem rekuperacji. Należy jednak pamiętać, aby kominek posiadał wówczas całkowicie niezależny pobór powietrza. Trzeba więc zastosować całkowicie odrębną zamkniętą komorę spalania. Jeśli kominek pobierałby powietrze z pomieszczenia, całkowicie zakłócałoby to nie tylko pracę rekuperatora, ale także kominka. Jednocześnie gorące powietrze, dystrybuowane przez system DGP, jest zbyt gorące, aby mogło trafić do wymiennika rekuperatora. Właśnie dlatego powinny być to dwa całkowicie osobne obiegi. Wówczas odzyskane ciepło z rekuperacji, zdecydowanie wesprze energię cieplną powstałą w procesie spalania przez kominek, a oszczędności będą znaczące.

Szybki kontakt Zamów ofertę