Czy warto postawić kominek bez zabudowy? Plusy i minusy rozwiązania

Porady

Budując dom czy remontując mieszkanie często liczymy się z dużymi kosztami i staramy się je ograniczyć tak, aby nie zabrakło na najpotrzebniejsze rzeczy. W toku domowych cięć budżetowych zdarza się zrezygnować z czegoś, czego później żałujemy. Często jest tak z kominkami – posiadanie kominka wiąże się z dużą przyjemnością dla domowników, jednak wielu z nas musi zrezygnować z budowy kominka na etapie wykańczania domu czy mieszkania ze względu na koszty. 

Z czasem, gdy nasza sytuacja finansowa się poprawi, a remont zostanie ukończony, możemy dojść do wniosku, że niepotrzebnie porzuciliśmy marzenie o prawdziwym kominku. Wciąż jednak wielu z nas nie wraca do tematu, sądząc że budowa kominka będzie wymagała przeprowadzenia kolejnego remontu. Ale czy tak właśnie jest?

Dzisiaj wyjaśnimy, jak postawić kominek bez zabudowy, czym się różni od klasycznych, zabudowanych kominków i jakie są jego wady i zalety. Zapraszamy do lektury!

Konieczna ingerencja, czyli jak zainstalować kominek wolnostojący?

Zacznijmy od kwestii, która najbardziej nurtuje potencjalnych posiadaczy kominków wolnostojących: jaki jest zakres prac, które należy wykonać, aby zainstalować kominek w domu?

  • najpierw należy wybrać odpowiednie miejsce – w pobliżu przewodu kominowego, najlepiej bezpośrednio pod nim. Choć teoretycznie kominek wolnostojący można zainstalować w dowolnym punkcie, im prostsza rura żaroodporna (tzn. im mniej “zakrętów” i poziomych fragmentów), tym lepiej odprowadza spaliny. Mniej łączeń to także mniejsze ryzyko nieszczelności. Pamiętajmy, że kominek wolnostojący nie powinien  przylegać do ściany – kilkanaście centymetrów wolnej przestrzeni za kominkiem jest konieczne do utrzymania odpowiedniej temperatury. Przy ustawianiu kominka weźmy także pod uwagę rozmieszczenie pozostałych sprzętów w pomieszczeniu – w pobliżu kominka bez zabudowy nie powinny się znaleźć żadne łatwopalne przedmioty.
  • następnym krokiem jest przygotowanie podłoża i bezpośredniego otoczenia. Aby zachować bezpieczeństwo i ułatwić utrzymywanie kominka w czystości, najlepiej wyłożyć podłogę wokół niego płytkami ognioodpornymi, klejonymi żaroodopornym klejem deo płytek. Podobnie należy postąpić ze ścianą – w tym przypadku możemy skorzystać także z tynku ognioodpornego, jeżeli w danym wnętrzu płytki na ścianie nie pasują do wystroju. 
  • instalacja kominka – to już ostatni etap. Rurę żaroodporną wykorzystuje się do połączenia kominka z przewodem kominowym. Musimy przy tym pamiętać o odpowiedniej izolacji. Jeżeli zależy nam na dopasowaniu wyglądu rury do pokoju, w którym się znajduje (nie możemy ukryć jej pod tynkiem!), warto pomalować ją farbą żaroodporną.

Jak wynika z opisanych powyżej kroków, kominek bez zabudowy wymaga niewielkiej ingerencji we wnętrze pomieszczenia, jednak nie jest to zakres prac, który zniweczyłby trud włożony w wyremontowanie czy wykończenie pokoju.

Dlaczego warto wybrać kominek bez zabudowy?

Istnieje kilka powodów, dla których kominek bez zabudowy to rozwiązanie preferowane przez wielu użytkowników. Jednym z nich są rozmiary.

Kominki wolnostojące to zwykle konstrukcje niewielkie, o smukłych rozmiarach i atrakcyjnych wizualnie kształtach. Pasują do nowoczesnych wnętrz, a jeżeli są stalowe, możemy znaleźć je w różnych kolorach, tym samym jeszcze łatwiej dopasowując je do pomieszczeń, w których mają się znaleźć.

Piecyki wolnostojące SImply Unique to warta rozważenia propozycja zwłaszcza dla tych, którzy cenią sobie nowoczesny design oraz ekologiczne rozwiązania w domu. Co więcej, w konstrukcji kominków Simply Unique położyliśmy nacisk na ograniczenie nagrzewania się obudowy oraz zastosowaliśmy ognioodporne szkło – dzięki temu to dobry wybór dla rodzin z dziećmi, które nade wszystko cenią sobie bezpieczeństwo swoich pociech.

Jak wybrać odpowiedni kominek wolnostojący?

Pierwszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę wybierając kominek typu koza, jest materiał, z jakiego go wykonano. Do wyboru zwykle mamy konstrukcje żeliwne lub stalowe:

  • kominki żeliwne charakteryzują się lepszymi właściwościami grzewczymi, nadadzą się także do stylowych, klasycznych wnętrz, ponieważ żeliwo pozwala na dodanie zdobień i ornamentów charakterystycznych dla kominków sprzed lat. 
  • kominki stalowe szybciej oddają ciepło, dlatego ich właściwości grzewcze są nieco gorsze. Ten materiał jest jednak obecnie wybierany częściej ze względu na możliwość dopasowania stalowych konstrukcji do nowoczesnych, prostych wnętrz. Poza tym w przypadku kominków dekoracyjnych parametry grzewcze nie mają aż tak dużego znaczenia.

Kolejnym ważnym przy wyborze kominka elementem jest jego przeznaczenie. Kominek wolnostojący zawsze będzie dobrym wyborem dla zastosowań dekoracyjnych – w takim układzie możemy parametry grzewcze piecyka przestawić na drugi plan. W końcu chodzi o to, by móc posiedzieć przy ogniu i uczynić wnętrze domu jeszcze bardziej przytulnym. 

Jeżeli zależy nam na tym, by kominek uczynić częścią ogrzewania w domu, należy wybrać model, który pozwoli na połączenie kominka z instalacją centralnego ogrzewania za pomocą wbudowanych przyłączy. W ten sposób możemy wykorzystać nawet c.o. gazowe.
Nie oznacza to jednak, że kominek bez zabudowy nie spełni swojego zadania, jeżeli jest nim ogrzanie wnętrza. Kominki wolnostojące Unico to wręcz idealne rozwiązanie dla niewielkich pomieszczeń czy domków letniskowych.

Szybki kontakt Zamów ofertę