Elektroniczne sterowanie kominkiem – zbędna funkcja czy sposób na realne oszczędności?

Aktualności

Technologie wykorzystywane w produkcji kominków stale się rozwijają i choć od lat nacisk w branży kładzie się przede wszystkim na sprostanie wyśrubowanym normom emisji spalin, na osiągnięciu jak najczystszego spalania i pozostałych rozwiązaniach ekologicznych, nie oznacza to, że branża nie rozwija się w pozostałych aspektach. Przeciwnie, na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zmieniło się nie tylko podejście do dbałości o środowisko, ale także wykorzystywana technologia, a wzornictwo kominków przeszło sporą rewolucję.

Do polskich domów coraz śmielej wkraczają urządzenia i systemy smart – telewizory, pralki, systemy wentylacyjne, automatyczne sterowanie roletami czy… zarządzanie ogrzewaniem z poziomu multimedialnego centrum dowodzenia lub aplikacji w telefonie. Naturalnym krokiem w rozwoju branży kominkowej było więc stworzenie rozwiązań, które umożliwiają elektroniczne sterowanie kominkiem. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Dlaczego warto zainwestować w sterowanie kominkiem?

Istnieją trzy główne powody, dla których warto rozważyć zaadaptowanie istniejącego lub montaż nowego kominka z elektronicznym sterowaniem. To przede wszystkim niższe koszty, ale też spora wygoda i nasz wkład w ochronę środowiska. Wyjaśnijmy dokładniej.

Oszczędności

Elektroniczny sterownik pozwala na precyzyjne określenie temperatury, jaka ma panować w całym domu lub w poszczególnych pomieszczeniach (w zależności od wybranych ustawień). Już ten element w porównaniu do klasycznych termostatów z sześciostopniową regulacją temperatury pozwala na konkretne oszczędności.

Jak to działa? W instalacji kominkowej montuje się czujniki temperatury, które przekazują do sterownika informację o tym, czy konieczne jest zwiększenie czy zmniejszenie dopływu powietrza do spalania. W zależności od sytuacji, w przewodzie kominowym odmyka lub zamyka się klapa, dzięki czemu reguluje się ilość gorącego powietrza dostarczanego do instalacji. W ten sposób łatwo ograniczyć straty ciepła.

Wygoda

Zamiast mozolnego ustawiania termostatów osobno dla każdego pomieszczenia i częstego dokładania drewna, użytkownicy elektrycznych sterowników zyskują optymalne spalanie, co oznacza, że całe umieszczone w palenisku drewno zostanie przerobione na energię, a w kominku zostanie mniej nieprzetworzonych pozostałości. To z kolei przekłada się na mniej niedopalonych resztek do sprzątania i łatwość utrzymania paleniska oraz przewodu kominowego w czystości.

Ekologia

Elektroniczne sterowanie kominkiem daje użytkownikom o wiele większą kontrolę nad ilością spalanego paliwa. Optymalne ustawienie temperatury pozwoli uniknąć przegrzania, ograniczyć straty ciepła, a przez to przyczyni się też do dłuższego okresu bezawaryjnej eksploatacji wszystkich części instalacji ogrzewania kominkowego. Wybór nowoczesnego kominka wpływa również na mniejszą ilość dymu i lepszą filtrację.

Jak osiągnąć realne oszczędności dzięki ogrzewaniu kominkiem?

Samo zainstalowanie kominka to jeszcze nie gwarancja na ekonomiczne ogrzewanie domu. Elektroniczny sterownik pomaga w zmniejszeniu opłat, ale zanim zacznie przynosić wymierne efekty, sami musimy stworzyć odpowiednie warunki do tego, by oszczędzać na ogrzewaniu.

Co możemy zrobić, by jak najskuteczniej wykorzystać ogrzewanie kominkowe sterowane elektronicznie?

  • Poświęćmy jakiś czas na ustalenie idealnej temperatury. Zadbajmy o to, by każdy z domowników miał na to wpływ – niektórzy z nas wolą, gdy jest cieplej, inni nie mają nic przeciwko chłodniejszym wnętrzom. We wspólnych częściach domu trzeba iść na kompromisy, ale pamiętajmy przy tym, że niższe temperatury to nie tylko oszczędność, lecz także zdrowa praktyka. Oczywiście przesada nie jest w żadną stronę wskazana – optymalną temperaturą we wnętrzach mieszkalnych jest zakres 18 do 22 stopni Celsjusza.
  • Nie oszczędzajmy na kominku. Lepiej zainwestować w nowoczesny, bardziej ekonomiczny i ekologiczny kominek oraz całą instalację grzewczą, niż zaoszczędzić w pierwszym kroku, by w czasie użytkowania instalacji narzekać na straty ciepła.
  • Przygotujmy odpowiednie paliwo. Suche, sezonowane drewno pali się czyściej i wydajniej niż wilgotne. Idealna wilgotność dla drewna nie powinna przekraczać 20%. Największą pewność co do jakości paliwa daje samodzielne sezonowanie, jednak gdy nie możemy sobie na to pozwolić, warto wypożyczyć lub zakupić (choć to spory wydatek) tester wilgoci, który pomoże uniknąć zakupu złej jakości drewna.
  • Zwróćmy uwagę na właściwą technikę palenia drewnem w kominku. Nie wystarczy wrzucić polana do kominka i rozpalić gazetami od dołu, by cieszyć się przyjemnym i długotrwałym płomieniem. Najlepszą techniką spalania paliwa w kominku jest metoda “od góry” – zapewnia ona prawie brak dymu, minimalną ilość niebezpiecznych substancji (spadek emisji pyłów nawet o 80%* w stosunku do spalania od dołu!) oraz wypalenie się drewna niemal do końca. Rozpalamy kominek suchym drewnem układając grubsze szczapy na dole, mniejsze na środku, a na górę wkładamy rozpałkę – najlepiej specjalne zwitki drewniane nasączone parafiną. Nigdy nie rozpalamy rozpałką w płynie.

Zastosowanie się do tych porad sprawi, że ekonomiczne ogrzewanie domu kominkiem przestanie być mrzonką, a okaże się wydajnym i niezwykle satysfakcjonującym rozwiązaniem. Powodzenia! 

Dowiedz się więcej o rodzajach kominków, sposobach palenia drewnem i innych ciekawostkach – odwiedź blog Unico!

*https://czysteogrzewanie.pl/podstawy/wyniki-badan-emisji-dla-rozpalania-od-gory/

Szybki kontakt Zamów ofertę