Centralne ogrzewanie kominkiem – czy to możliwe?

Aktualności

Kominek w domu kiedyś był powszechnym widokiem. Z czasem sytuacja uległa zmianie, a żywy płomień pochodzący ze spalania drewna lub węgla w większości domów zastąpił gaz lub energia elektryczna. Centralne ogrzewanie wiąże się oczywiście z niezastąpioną wygodą – kto pamięta zrzucanie kilku ton węgla do piwnicy, a następnie mozolne dokładanie do pieca nawet kilka razy dziennie zimą, ten doceni prostotę obsługi instalacji centralnego ogrzewania i niezbyt uciążliwą konieczność ustawienia żądanej temperatury – często już nawet nie na termostatach, a na jednostce sterującej.

Historia lubi się jednak powtarzać i z czasem zatęskniliśmy za atmosferą, jaką w salonie roztaczał trzaskający ogień, zwłaszcza zimą. Na rynku z powrotem rozgościły się kominki, przede wszystkim te na drewno. Tym razem zaoferowały one jednak nie tylko ciepło w najbliższym otoczeniu – bez problemu możemy skonstruować obecnie instalację centralnego ogrzewania kominkiem, a ciepło doprowadzić do wszystkich pomieszczeń w domu z pomocą kaloryferów, choć jeżeli posiadamy już instalację c.o., będzie to wymagało dokonania kilku przeróbek.

Nowoczesny kominek jako centralne ogrzewanie

Jeżeli chcesz nie tylko poczuć atmosferę domu ogrzewanego kominkiem, ale faktycznie wyposażyć dom lub mieszkanie w centralne ogrzewanie, którego – nomen omen – centralnym punktem będzie kominek, musisz wziąć pod uwagę dwa elementy: 

 • samo urządzenie, czyli kominek
  • czy spełnia aktualne standardy wydajności i ekologii?
  • czy jego parametry cieplne wystarczają na ogrzanie wnętrza?
  • czy jest bezpieczny dla domowników (zwłaszcza dla dzieci)?
 • instalacja c.o.
  • czy jest odpowiednio przygotowana do wykorzystania razem z kominkiem?
  • czy można ją przerobić, by działała z kominkiem?
  • jak daleko wykracza zakres koniecznych prac?

Oczywiście idealną sytuacją jest ta, gdy dopiero budujemy dom lub planujemy generalny remont, a naszym zamiarem już na tym etapie jest takie przygotowanie instalacji, by kominek posłużył jako centralne ogrzewanie. W takim przypadku możemy śmiało pominąć drugi punkt, zamiast tego skupiając się na odpowiednim zaplanowaniu instalacji. 

A co, jeżeli posiadamy centralne ogrzewanie gazowe i chcielibyśmy w domu mieć również kominek? Wbrew pozorom takie rozwiązanie również jest możliwe, jednak aby skutecznie, a przede wszystkim bezpiecznie korzystać z gazowego c.o. we współpracy z nowoczesnym kominkiem, konieczne będzie zastosowanie wymiennika ciepła w układzie otwartym  lub zaworu zwrotnego w układzie zamkniętym.

Jak wybrać kominek do centralnego ogrzewania?

Zasadniczo najpopularniejszymi rodzajami kominków są aktualnie piecyki wolnostojące (nazywane czasem kozami, choć technologicznie są bardzo odległe od swoich protoplastów), kominki konwekcyjne oraz kominki z płaszczem wodnym. 

 • kominki wolnostojące typu koza można bez kłopotu dopasować do wnętrza domu bez konieczności przeprowadzania remontu. Należy rzecz jasna zadbać o odpowiednie podłączenie i właściwą wentylację w pomieszczeniu, ale wciąż jest to rozwiązanie wymagające najmniejszej ingerencji w już wykończone wnętrze. Ma to jednak swoją cenę: piecyk typu koza nie nadaje się do wykorzystania w instalacji c.o. – może jednak posłużyć jako dodatkowe źródło ogrzewania.
 • kominki konwekcyjne można łączyć z kanałami wentylacyjnymi, przez które doprowadzają one ciepło do innych pomieszczeń w domu. Ten rodzaj kominków jest szczególnie ceniony za to, że wyjątkowo szybko się nagrzewa, dlatego kominki konwekcyjne stosuje się chętnie we wnętrzach o dużej kubaturze lub w słabo izolowanych budynkach. W tym ostatnim przypadku jednak musimy liczyć się ze sporymi stratami ciepła, dlatego zachęcamy do położenia nacisku na odpowiednie zaizolowanie ogrzewanych powierzchni.
 • kominki z płaszczem wodnym to najbardziej zaawansowana technologia z wymienionych. Wkład z płaszczem wodnym jest wyposażony w przyłącza, do których doprowadza się rurki z wodą, transportujące ciecz do kaloryferów. To najbardziej wydajny sposób, w którym wykorzystuje się kominek jako centralne ogrzewanie – łączymy w ten sposób możliwość spędzenia czasu w domu przy żywym, klimatycznym ogniu z ekologicznym, wydajnym i oszczędnym centralnym ogrzewaniem. Kominek z płaszczem wodnym charakteryzuje się najmniejszymi stratami ciepła – podgrzana woda wolniej oddaje ciepło niż nagrzane powietrze.

Kominek jako centralne ogrzewanie?

Korzystanie z kominka razem z instalacją c.o. to idealne połączenie tradycji z nowoczesnością. Nie rezygnuj z wygody, jaką zapewnia nowoczesne ogrzewanie, a jednocześnie poczuj radość z przebywania w pomieszczeniu ogrzewanym prawdziwym ogniem. W tym układzie nie ma przegranych!

Szybki kontakt Zamów ofertę