Gdy słyszymy słowo „ognisko” od razu przed oczyma wyobraźni pojawia nam się obraz spotkania w gronie rodziny i przyjaciół, opatrzonego doskonałym jedzeniem, niezłymi trunkami i luźną atmosferą. To prawda, Polacy uwielbiają ogniska i cieszą się na każdą możliwość uczestniczenia w spotkaniu przy płonącym ogniu. Czy to zasługa płomieni ogrzewających nas nawet w chłodne wieczory, czy atmosfera spotkania – tak naprawdę nie ma znaczenia powód. Ważne, żeby móc jak najczęściej uczestniczyć w takich wydarzeniach! Spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest bardzo ważne szczególnie, jeśli myślimy właśnie o spotkaniach przy ognisku. A co, gdyby mieć takie właśnie ognisko na wyciągnięcie ręki, kiedy tylko przyjdzie nam ochota? Sprawę rozwiązuje palenisko ogrodowe, które jest doskonałym produktem oferującym ognisko w zaciszu własnego ogrodu! Jak dbać o palenisko?
Dlaczego palenisko ogrodowe to świetny produkt?
Tradycyjne ognisko bywa dość kłopotliwe. Nie dość, że wypala nam na stałe trawę, to jeszcze nie mamy szansy przenieść go w inne miejsce, w razie potrzeby. To sprawia, że wiele osób decyduje się na grill, który niestety po biesiadzie, należy dokładnie wyczyścić, a wówczas brakuje do tego chętnych. Takie koło problemów wcale nie sprawia, że tak bardzo cieszymy się na przybycie gości. Wręcz przeciwnie, z tyłu głowy mamy widmo sprzątania po spotkaniu. Takie problemy nie powinny być powodem, dla którego cała radość z ogniska wypala się wraz z ostatnimi kawałkami drewna w ognisku. Jest na to sposób – palenisko ogrodowe, które pełni wiele różnych funkcji, zapewniających nie tylko komfort i bezpieczeństwo użytkowania, ale także nie sprawia praktycznie żadnych problemów!
Palenisko ogrodowe jest produktem mobilnym – to znaczy, że można je bez problemu przewozić. Wiele modeli charakteryzuje się łatwym montażem i demontażem, np. palenisko X-Fire składa się tylko z dwóch łączonych ze sobą części. Dzięki temu można je bez żadnego problemu przewozić w samochodzie, gdy zechcemy zorganizować ognisko w innym plenerze niż własny ogród. Nie stanowi również problemu, gdy chcemy przechować je w garażu na okres zimowy, gdy prawdopodobnie nie będziemy chcieli urządzać ognisk. Jeśli zmienimy zdanie i pewnego zimowego wieczoru przyjdzie nam ochota na pieczenie kiełbasek nad ogniskiem, sprawnym ruchem złożymy dwie części i palenisko gotowe!
Istnieją też inne rodzaje palenisk, których w ogóle nie musimy składać, jednak ich kompaktowe wymiary sprawiają, że możemy zabrać je ze sobą wszędzie. Model Tulip jest właśnie takim paleniskiem – jego fantazyjny kształt inspirowany kwiatem tulipana, mieści sporo drewna, ale jego opływowy kształt sprawia, że nie zajmuje dużo miejsca. Z powodzeniem możemy wykorzystać go do rozpalenia ogniska na tarasie. Prostopadły układ blaszek zewnętrznych tworzy wrażenie rozgałęzionych płatków tulipana, a przy tym pełnią one jeszcze dodatkową funkcję – zapewniają osłonę oraz wentylację ogniska. Dzięki temu palenisko Tulip jest doskonałą gwarancją bezpieczeństwa.
Czy palenisko ogrodowe jest trudne w utrzymaniu?
Palenisko ogrodowe jest zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu niż grill. Wydawać by się mogło, że grill nie jest wymagający, jednak tak jak wcześniej wspomnieliśmy, wymaga czyszczenia zarówno rusztów, jak i misy.
Co więcej, palenisko jest zdecydowanie bardziej zdrowe dla człowieka – ognisko powstaje na skutek palenia drewna lub brykietu drzewnego, natomiast do grilla potrzebujemy węgla. Ponadto zostają jeszcze kwestie higieniczne, nie ma co się oszukiwać – węgiel brudzi najbardziej.
Co zatem z tradycyjnym ogniskiem? Musi być ono przede wszystkim dobrze zabezpieczone. Wszelkie pozostałości po ognisku powinniśmy zebrać łopatą, a jeśli są jeszcze ciepłe, należy wrzucić je do ognioodpornego wiadra i zaczekać, aż wystygną. W przypadku paleniska nie mamy tego problemu, ponieważ nie musimy martwić się o gorący popiół – pozostaje on na palenisku, aż całkowicie wystygnie. Po wystygnięciu ogniska, popiół i wszelkie pozostałości należy po prostu wysypać. Wystarczy chwycić palenisko i je opróżnić. Nie potrzebujemy do tego akcesoriów takich jak: łopata, wiadro, rękawice. Oczywiście przy rozpalaniu ogniska na palenisku należy zachować rozwagę i używać odpowiedniej ilości drewna, odpowiadającej wymiarom produktu.
Jak dbać o palenisko ogrodowe?
Jedną z najbardziej docenianych cech paleniska jest fakt, że nie wymaga on od nas wiele zaangażowania. Proces opróżniania go z popiołu jest banalnie prosty. Jednocześnie nie musimy go praktycznie czyścić, ponieważ po wysypaniu pozostałości po ognisku, nie zostaje na nim zbyt wiele. Można polać go wodą, aby oczyścić go z kurzu. Paleniska ogrodowe marki Unico są stworzone ze świetnej jakości blachy, odpornej na wysokie temperatury. Każdy produkt występuje w wariancie kolorystycznym czarny mat, który sprawia, że kurz czy inne zabrudzenia, praktycznie nie są na nim widoczne. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie w sytuacjach, kiedy ogniska rozpalamy bardzo często.