Kominek w domku letniskowym

 

Decydując się na zakup, budowę lub remont domku letniskowego, musimy rozważyć szereg aspektów dotyczących naszej nieruchomości. Jednym z najważniejszych jest sposób, w jaki będziemy ogrzewać wnętrze domku. Niesłabnącą popularnością cieszy się ogrzewanie drewnem, ale czy kominek w domku letniskowym to optymalne rozwiązanie? Odpowiadamy w tym artykule!

Jak wybrać ogrzewanie do domku letniskowego?

Wybór odpowiedniego rodzaju ogrzewania nie jest łatwy, ponieważ wpływa na niego wiele czynników, takich jak dostęp do mediów, powierzchnia ogrzewanego domku, liczba pomieszczeń, a także to, ile czasu w ciągu roku planujemy spędzać w domku letniskowym. Zacznijmy jednak od początku.

Gaz i prąd

Jeżeli w lokalizacji, w której mamy swój domek, są dostępne wszystkie media, możemy zdecydować się nazainstalowanie dokładnie takiego ogrzewania, jakie mamy w domach i mieszkaniach, w których żyjemy na co dzień. Pamiętać jednak należy, że koszt wykonania lub remontu istniejącej instalacji gazowej jest stosunkowo wysoki. Ponadto instalacja gazowa wymaga okresowej konserwacji.

O wiele częściej spotkamy się jednak z sytuacją, w której nasz domek letniskowy będzie miał dostęp jedynie do prądu i wody. Z pewnością wygodniejszym rozwiązaniem w takim układzie okaże się zakup grzejników elektrycznych. Ma to jednak swoje wady – rosnące ceny energii elektrycznej nie napawają optymizmem, a zwykłe grzejniki konwektorowe co prawda nagrzewają się szybko, ale równie szybko się wychładzają. Z pewnością nie nadają się także do ogrzewania dużych pomieszczeń – rezultatem będzie ciepło blisko grzejnika i zimno w każdym innym miejscu. Chyba, że zdecydujemy się grzać bardzo długo… co z pewnością odbije się na rachunkach za prąd. Inną opcją wykorzystującą energię elektryczną są promienniki podczerwieni oraz panele na podczerwień. Są one jednak droższe od zwykłych grzejników, ale bardziej wydajne.

Ważne: oparcie całego ogrzewania w domku letniskowym o rozwiązania wykorzystujące prąd wymaga sprawdzenia instalacji elektrycznej pod kątem obciążenia, jakie jest w stanie unieść. W nowych domkach letniskowych nie będzie to raczej problemem, ale jeżeli instalacja ma kilkanaście lat, warto ją dokładnie przebadać.

Kominek na drewno

Pewnym pomostem pomiędzy wydajnością a wygodą, oraz rozwiązaniem bezkonkurencyjnym, jeśli chodzi o koszty eksploatacji, będzie kominek na drewno, który pozwoli nie tylko ogrzać nasz domek letniskowy, ale także wprowadzi wyjątkowy klimat.

Warto pamiętać, że choć kominek zapewnia przyjemne ciepło w chłodne dni i wieczory, trzeba do niego dokładać, dbać o to, by żar nie wygasł oraz regularnie poświęcić nieco czasu na czyszczenie.

Kominek w domku letniskowym sprawdzi się szczególnie, jeżeli przyjeżdżamy tam głównie latem, gdy jest ciepło i korzystamy z kominka, by dogrzać wieczorem, rankiem oraz w chłodniejsze dni. Ogromną zaletą kominka jest to, że możemy z niego korzystać niezależnie od dostępu do mediów. Awaria sieci elektrycznej, która w mniej zurbanizowanych zakątkach kraju może potrwać nawet kilka dni, uniemożliwi ogrzanie domku grzejnikami konwektorowymi, olejowymi czy panelami na podczerwień – kominek pozostaje nieczuły na tego rodzaju problemy.

Kominek do domku letniskowego

Zanim zainstalujesz kominek w domku letniskowym

Przed zakupem kominka musisz zdecydować, jaki rodzaj kominka Cię interesuje. Wiele zależy od stanu nieruchomości – jeśli dopiero budujesz domek, masz największą swobodę w tej kwestii, z kolei remontując stary domek musisz liczyć się albo z dokonaniem sporych zmian, albo wybrać rozwiązanie, które nie będzie wymagało dużych przeróbek.

Możesz wybrać kominek z wkładem konwekcyjnym, co sprawdzi się szczególnie w domkach składających się z kilku pomieszczeń – z kominkiem integruje się wówczas system przewodów, który rozprowadza ciepło do wszystkich pokoi. Inną opcją jest kominek z płaszczem wodnym, rozwiązanie współpracujące z instalacją c.o. – w tym wariancie kominek podgrzewa wodę i kieruje ją do grzejników. Pamiętaj jednak, że tego typu kominek wymaga dostępu do prądu oraz, co oczywiste, połączenia z instalacją centralnego ogrzewania.

Jeżeli remontujesz domek letniskowy, który ma już swoje lata, lub po prostu chcesz wyposażyć go w ogrzewanie bez konieczności dużej ingerencji w konstrukcję, możesz zdecydować się na kominek wolnostojący, który dzięki nowoczesnym technologiom cechuje się wysoką mocą grzewczą oraz bardzo niskim zużyciem opału. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli przygotowujesz drewno opałowe samodzielnie.

Kominek w domku letniskowym to rozwiązanie optymalne dla miłośników trzaskającego, prawdziwego ognia w palenisku, którzy zdają sobie sprawę z tego, że obsługa kominka wymaga włożenia w to nieco serca. Braki w wygodzie kominek rekompensuje niepodrabialnym klimatem i poczuciem obcowania z naturą – nawet gdy przebywamy w domku letniskowym zbudowanym według nowoczesnego projektu.