Kominek ulokowany w salonie posiada mnóstwo zalet. Utrzymuje optymalną temperaturę w domu, nadaje mu klimat i tworzy wyjątkową atmosferę. Ogień symbolizuje płonące ognisko domowe, a wieczorami uspokaja skołatane nerwy domowników po ciężkim dniu. Kwestia wyboru kominka nie zawsze jest jednoznaczna. Podstawowe pytanie brzmi – kominek otwarty czy zamknięty? My podpowiadamy zatem, dlaczego nie warto jednak inwestować w kominek otwarty i dlaczego kominek zamknięty sprawdza się doskonale pod wieloma względami.
Jakie funkcje powinien spełniać kominek w domu?
Podstawową funkcją kominka jest dostarczanie ogrzewania do pomieszczeń sąsiadujących z urządzeniem. W zależności od wyboru rodzaju kominka, jego funkcję będą się zmieniać. Warto zaznaczyć, że różni inwestorzy stawiają na przeróżne funkcje, a część z nich wybiera taki kominek, który spełni ich więcej. Dlatego też producenci wprowadzają na rynek coraz to nowe rozwiązania dla optymalizacji.
Jednak kominek to nie tylko ogrzewanie. To również wspaniała aranżacja wnętrza, prawdziwe jego zwieńczenie, które zasługuje na dobrą lokalizację. Zazwyczaj jest on usytuowany w głównej części salonu. Nie zapominajmy jednak, że pomysł na kominek należy wprowadzić w życie już na etapie projektu, ponieważ to od komina zależy jego dokładny rozkład w planie zagospodarowania przestrzeni.
Weźmy również pod uwagę, że kominek pełni zacną funkcję oświetlenia pomieszczeń. Wieczorami doskonale zastąpi lampkę nocną, a ciepła barwa ognia stworzy niezapomniany klimat. Jeśli dopasujemy kominek do stylu aranżacji domu, np. rustykalnego czy nowoczesnego, łatwiej będzie nam wykonać zabudowę.
Wady i zalety kominka otwartego
Kominki otwarte jeszcze kilkanaście lat temu były standardem w każdym jednorodzinnym domu. Po latach doświadczeń ich użytkownicy zaczęli zauważać niektóre mankamenty tych rozwiązań, wynikające z braku przedniej osłony płomienia.
Pierwszą i najbardziej zauważalną na pierwszy rzut oka wadą tego wariantu jest fakt znacznego zabrudzenia wokół kominka. Sadza osiada nie tylko na rusztach i obudowie, ale także na podłodze. Dlatego miejsce wokół urządzenia zawsze musiało być zabezpieczone odpornym na ogień materiałem, na wypadek wydostania się ognia. Ponadto, po latach palenia, miejsce wokół kominka, jak również sama konstrukcja nie wyglądają estetycznie. Osiadła na nich sadza, nawet na bieżąco wycierana, wnika w materiał i tworzy nieestetycznie wyglądający efekt.
Nie zapominajmy także o kwestii bezpieczeństwa. Otwarty kominek nie jest bezpieczny przede wszystkim z punktu widzenia przebywania dzieci w jego pobliżu. Brak osłony może doprowadzić do wydostania się płonących kawałków drewna na zewnątrz. Zatem nigdy nie powinno się zostawiać płonącego kominka bez nadzoru.
Jedną z ważniejszych kwestii, jeśli chodzi o kominek otwarty jest także jego mała moc grzewcza, ze względu na straty związane z uciekaniem energii przez szyb kominowy. W pomieszczeniu zostaje jedynie 20% wytworzonej przez kominek energii cieplnej, dlatego ogrzewanie domu kominkiem otwartym nie jest wydajne. Dodatkowo ogrzewa on tylko pomieszczenia znajdujące się w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
Jaki kominek wybrać do domu?
Wszystkie te mankamenty skłoniły producentów kominków do stworzenia kilku doskonałych alternatyw, które spełniają swoje funkcje i sprawiają, że kominek może zostać połączony z domowym systemem ogrzewania, a także alternatywnymi źródłami energii, które obecnie montuje się w domach.
Kominek z wkładem konwekcyjnym, czyli doskonałe rozwiązanie, pozwalające rozprowadzać ciepło do pomieszczeń w całym domu, wyposażone jest w szybę żaroodporną, która niweluje wspomniane wcześniej mankamenty kominków otwartych. Specjalny system przewodów, którymi ciepło z kominka jest transportowane do różnych pomieszczeń, dociera do nich szybko i równomiernie, dzięki temu wytworzoną energię cieplną można wykorzystać w aż 80 %
Kominek z płaszczem wodnym to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia podgrzewanie wody w obrębie paleniska, po czym transportowana jest ona do grzejników i instalacji c.o. To rewolucyjny pomysł, który pozwala zaoszczędzić znaczne kwoty na ogrzewaniu tradycyjnym kotłem na gaz czy olej. Pamiętajmy, że podgrzewana jest także woda użytkowa, a kiedy w kominku nie płonie ogień, np. w sezonie letnim, odbywa się to poprzez zamontowanie grzałki elektrycznej w instalacji.
Jak widać, nowoczesne rozwiązania są więc znacznie efektywniejsze dla współczesnych domów jednorodzinnych niż kominki otwarte, tracące znaczną część energii cieplnej. Mimo, że zakup wkładu na początku może wydawać się kosztowny, to już w kilka miesięcy można odnotować znaczne oszczędności. Inwestycja szybko się zwraca, a posiadanie kominka zamkniętego jest bezpieczne, efektywne i funkcjonalne.