Jak bezpiecznie korzystać z kominka?

Wiele osób nie wyobraża sobie salonu w swoim domu bez pięknego kominka. Niezależnie na jaki rodzaj dodatkowego ogrzewania się zdecydujemy musimy potrafić świadomie i bezpiecznie z niego korzystać. Kominek w salonie to doskonała ozdoba, która niewątpliwie będzie rewelacyjnym punktem centralnym całego mieszkania lub domu. Należy pamiętać jednak, że nadal jest to bezpośrednie źródło ognia, które wykorzystane w nieodpowiedni sposób może spowodować wiele szkód. Jak bezpiecznie korzystać z kominka w salonie? Czego należy unikać, o czym nie zapomnieć i jakich zasad należy bezwzględnie pilnować?

Zasady bezpiecznego korzystania z kominka w domu

Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mają za zadanie uchronić nas przed niebezpiecznym lub nieodpowiedzialnym korzystaniem z kominków w salonie. Pragniemy, aby były one elegancką ozdobą naszych domów i mieszkań oraz nie stanowiły zagrożenia dla domowników i gości.

Piecyki kominkowe UnicoPosadzka przed kominkiem

Posadzkę przed kominkiem należy wybrać bardzo odpowiedzialnie. Powinna być ona wykonana z materiały ognioodpornego (niepalnego). Szczególnie polecamy kamień, gres czy klinkier. Dobrym rozwiązaniem będzie położenie przed kominkiem mosiężnej lub metalowej blachy. Może jednak ona zaburzyć wygląd pomieszczenia i będzie wymagała systematycznej pielęgnacji oraz czyszczenia. Warto pamiętać, że niepalna posadzka przed kominkiem powinna mieć minimum 30 cm długości i powinna wykraczać po 30 cm na szerokość po za drzwiczki.

Ustawienie mebli

Aby zapobiec zaprószenia się ogniem, warto zadbać o odpowiednią odległość wszelkich mebli oraz dodatków od paleniska w kominku. Polecamy zachować około 80 cm odstępu, tam aby żadna z iskier nie miała kontaktu z naszymi roślinami, dywanem czy ulubionym drewnianym krzesłem. Jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy odgrodzić część mieszkania przy pomocy specjalnych parawanów z żaroodpornego szkła.

Czym palić w kominku?

Aby uniknąć gęstego dymu i szkodliwych dla zdrowia substancji, które w najgorszym wypadku mogą doprowadzić nawet do zaczadzenia, trzeba pamiętać, aby palić w kominku wyłącznie odpowiednimi materiałami. Nie używamy do tego węgla, malowanego i lakierowanego drewna, ani płyt wiórowych czy sklejki. Do rozpalania używamy drobnych kawałków suchego drewna oraz rozpałki na bazie drewna. Nie wolno korzystać z chemicznych płynnych rozpałek czy benzyny. Przy okazji zawsze należy pamiętać, aby podczas rozpalania ognia mieć całkowicie otwarty wlot powietrza. Można pod nadzorem na samym początku rozpalania leciutko uchylić drzwiczki kominka i za około 10 minut je zamknąć.

Najlepsze do palenia w kominku jest twarde drewno drzew liściastych, takich jak np. buk, brzoza, dąb czy jesion. Pamiętajmy jednak, aby było ono odpowiednio suche – wilgotność nie powinna przekroczyć 20%. Dodatkową zaletą, palenia takim drewnem jest fakt, że nie zawierają one szkodliwych substancji smolistych, więc nie zabrudzą szyby w naszym kominku.

Wkład kominkowy UnicoDbaj o swój kominek

Bardzo ważnym krokiem jest również systematyczne dbanie i czyszczenie kominka. Nie należy czyścić paleniska z popiołu po każdym paleniu w kominku, tylko wtedy gdy popiół zaczyna zatykać przedni wlot powietrza rozpalającego. Dodatkowo, bardzo ważne są regularne przeglądy wkładu i całego przewodu kominowego. W tym celu najlepiej wezwać kominiarza, który zbada jego stan i doradzi, jeśli zauważy jakieś niebezpieczeństwo. Przed sezonem grzewczym należy również sprawdzić uszczelnienie drzwi i szyby kominka. Każda wada w uszczelnieniu może prowadzić do dużych strat energetycznych.

Nie zostawiaj kominka bez nadzoru

Bardzo istotne jest również, aby nie zostawiać (otwartego- wyrzucamy) paleniska bez nadzoru. Ogień jest nieprzewidywalny, dlatego jeśli musimy wyjść z domu – najlepiej nie dokładać drewna przed wyjściem.

Korzystaj z kominka zgodnie z instrukcją

Oferta firmy Unico jest bardzo bogata. Posiadamy piecyki wolnostojące, wkłady, modułowe zabudowy betonowe, a nawet paleniska ogrodowe. Należy jednak pamiętać, aby niezależnie od wybranego produktu z naszej oferty, bezwzględnie korzystać z niego zgodnie z dołączoną instrukcją. Porady w niej zawarte to szczegółowy sposób użytkowania naszych urządzeń, który przechodzi szereg testów wykonywanych przed specjalistów. Mają one za zadanie sprawić, aby korzystanie z produktów Unico było bezpieczne i bezawaryjne.