W poszukiwaniu ekologicznego rozwiązania do ogrzewania domów, mało kto sięga już po węgiel – przyczyniają się do tego rosnące ceny tego paliwa, ale także jego nieekologiczność. W związku z tym coraz większą popularnością cieszą się odnawialne źródła energii, takie jak panele fotowoltaiczne czy drewno. To drugie ma jednak niezaprzeczalną zaletę – ogień w kominku tworzy niepowtarzalny klimat, którego nie osiągniemy z pomocą żadnego innego rodzaju paliwa.
No dobrze, ale czy palenie drewnem w kominku to kaprys, na który może sobie pozwolić osoba wyczulona na ekologię? Wiemy, że drewno należy do grupy OZE, ponieważ – w przeciwieństwie do paliw kopalnych – możemy sadzić kolejne drzewa i w ten sposób dbać o to, by drewna nie zabrakło, a emisja CO się “zerowała”. Czy jednak palenie drewnem jest ekologiczne? Sprawdziliśmy to i odpowiadamy!
Zbawienny wpływ drzew
Nasadzanie drzew jest zbawienne w skutkach na wielu różnych płaszczyznach. Pierwszym i najbardziej oczywistym argumentem jest produkcja tlenu. Nie bez znaczenia pozostaje jednak fakt, że drzewa przyczyniają się także do obniżania temperatury otoczenia, dają cień, nawilżają powietrze, oraz radzą sobie z niektórymi toksynami. Wróćmy jednak do tematu spalania drewna.
Czy palenie drewnem jest ekologiczne?
O ile co do samych drzew nikt nie ma wątpliwości, że mają one zbawienny wpływ na nasze otoczenie, samo wykorzystywanie drewna jako paliwa budzi niekiedy kontrowersje. Istotnym elementem dyskusji o ekologiczności spalania drewna powinien być fakt, że drewno odznacza się zerowym bilansem emisji CO2, a więc nie wpływa na rozwój efektu cieplarnianego.
Wątpliwości wynikają przede wszystkim z tego, że drewno co do zasady jest paliwem ekologicznym, ale jego nieprawidłowe wykorzystanie może sprawić, że przestanie takie być. Na ekologiczność drewna wpływ ma wiele czynników, między innymi:
- miejsce pozyskiwania i transport drewna;
- wilgotność i przygotowanie drewna;
- kominek lub piec;
- sposób spalania.
Miejsce pozyskiwania i transport drewna
Jeżeli chcemy pozytywnie wpłynąć na jak najmniejszy ślad węglowy pozostawiony po drewnie, w które się zaopatrujemy, powinniśmy pozyskiwać je lokalnie, na przykład z okolicznego tartaku, oraz zadbać o to, by móc składować większe ilości opału bez konieczności transportowania drewna wielokrotnie w trakcie sezonu.
Rodzaj i przygotowanie drewna
Drewno wydziela pewną ilość niebezpiecznych substancji, takich jak tlenki azotu, węgla, a nawet pyły (PM, które wpływają na przykład na powstawanie smogu. Warto pamiętać, że mimo tych zanieczyszczeń, drewno jest o wiele mniej szkodliwe dla zdrowia i środowiska, niż spalanie węgla. Aby jednak osiągnąć najlepszą efektywność i zminimalizować wydzielanie toksycznych substancji, należy zadbać o:
- wybór odpowiedniego gatunku drewna (unikajmy drzew iglastych – wyróżniają się dużą ilością żywicy, która mocno dymi). Do najefektywniejszych gatunków drewna zalicza się grab, dąb, jesion, buk oraz brzoza,
- odpowiednie sezonowanie – optymalne rezultaty osiąga się po około 3 latach sezonowania,
- jak najniższą wilgotność – zgromadzony opał nie powinien przekraczać 20% wilgotności – dzięki temu będzie palił się dłużej oraz wydzielał mniej dymu.
Kominek lub piec
Chcąc zaopatrzyć się w domowy kominek, zwróć uwagę na takie parametry, jak średnie zużycie paliwa, średnia emisja CO, emisja pyłów czy sprawność pieca. Im bardziej nowoczesny kominek, tym mniej zanieczyszczeń i bardziej ekologiczne spalanie drewna!
Ważne: zmieniające się przepisy co i rusz wymagają od właścicieli kominków posiadania urządzeń spełniających normy spalania. Wkład kominkowy powinien spełniać wymagania Ecodesign (Ekoprojektu) – normy te zaczną obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej już od 1 stycznia 2022 r. Możesz być spokojny o wkłady kominkowe UNICO – spełniają najwyższe standardy. |
Sposób spalania
Nie bez znaczenia jest też sposób, w jaki palimy drewnem w kominku. Najbardziej polecanym jest palenie “od góry”. Na czym to polega?
- Najpierw w palenisku układamy kilka grubych polan.
- W dalszej kolejności układamy krzyżowo cieńsze kawałki drewna.
- Najcieńsze drewienka kładziemy na górę.
- Stos wieńczymy podpałką oraz drzazgami i/lub wiórami, które szybko złapią płomień.
Taka metoda zapewnia optymalny czas spalania oraz doprowadzi do wypalenia się wszystkich polan praktycznie do końca. Jeżeli prawidłowo ułożymy stos do palenia od góry oraz skorzystamy z odpowiednio wysezonowanego drewna, kominek powinien wydzielać znikome ilości dymu, co wpłynie nie tylko na zdrowie domowników oraz ekologię, ale także pomoże utrzymać kominek w czystości. Mniej dymu – mniej brudu wewnątrz paleniska.
Czy palenie drewnem jest ekologiczne? W obliczu wszystkich danych, które zebraliśmy na potrzeby tego artykułu – tak! Aby jednak osiągnąć najlepsze rezultaty, konieczne jest posiadanie nowoczesnego urządzenia grzewczego, zastosowanie odpowiedniego sposobu oraz odrobina samodyscypliny. Najlepsze jest jednak to, że odpowiedzialne spalanie drewna prowadzi do sytuacji, w której wygrywają wszyscy. Środowisko, ponieważ ograniczamy emisję niebezpiecznych substancji. Domownicy, ponieważ czyste spalanie drewna jest o wiele zdrowsze. Wreszcie domowy budżet, ponieważ umiejętne palenie drewnem jest najbardziej efektywne i oszczędne.