Kominek w domu pasywnym i modułowym

Tradycyjne technologie budownictwa od niedawna zaczęły ustępować miejsca nowoczesnym rozwiązaniom, stawiającym na oszczędność czasu i energii cieplnej. Inwestorzy stale poszukują niekonwencjonalnych rozwiązań, które są nie tylko ostatnimi czasy niezwykle modne, ale przede wszystkim korzystne z punktu widzenia finansów, jak również ochrony środowiska. Domy pasywne i domy modułowe – nowoczesne i jeszcze nieodkryte przez wielu inwestorów rozwiązania, które znacznie się od siebie różnią. Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o kominek w tego typu budownictwie?

Czym jest dom pasywny?

Technologia domów pasywnych jest zaawansowanym rozwiązaniem, które zyskało zwolenników przede wszystkim dzięki doskonałej izolacji cieplnej. Sama konstrukcja jest stworzona z systemów, które zapobiegają utracie energii i nie wymagają stosowania aktywnych instalacji grzewczych. Dom pasywny w sposób bierny pozyskuje energię z otoczenia. Energooszczędność w tym przypadku polega więc na czerpaniu ciepła z odnawialnych źródeł energii, takich jak instalacja solarna oraz wykorzystywanie ciepła wytwarzanego przez działające w domu urządzenia elektryczne. Do tego dochodzi także pozyskiwanie energii cieplnej z wentylacji mechanicznej czy nadwyżek ciepła, które wytwarzają sami mieszkańcy. Reasumując, w domu pasywnym, w którym doskonała izolacja pozwala na zatrzymanie ciepła w domu, a jednocześnie pozyskiwanie go z różnych źródeł, po prostu opłaca się mieszkać. W skali roku możemy odnotować ogromną różnicę w generowanych kosztach ogrzewania.

Domy pasywne wykorzystują jednak nie tylko systemy doskonałej izolacji, ale także kreatywne rozwiązania, które powodują całą masę wymiernych korzyści. Jednym z nich jest przeszklenie południowo-zachodniej lub południowej strony domu, do której wpada mnóstwo promieni słonecznych, przy jednoczesnym niewielkim przeszkleniu strony północnej. Energia cieplna, która wpada do domu, zostaje odzyskana wprost ze słońca.

Dlaczego kominek w domu pasywnym jest opłacalny?

Innym doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie energooszczędnego wkładu kominkowego. Dlaczego kominek w domu jest tak opłacalny? Zastosowanie paneli solarnych czy pomp ciepła idealnie sprawdzi się w każdym rodzaju budownictwa. Jednak w domach pasywnych to rozwiązanie stosuje się przeważnie. Kominek w domu pasywnym nie stanowi głównego źródła ciepła, lecz pełni dodatkową funkcję. Można go zastosować na kilka sposobów, w zależności od wyboru rodzaju wkładu. Co więcej, wiele rodzin nie wyobraża sobie swojego wymarzonego domu bez kominka i słusznie – jest on niebanalnym pomysłem na aranżację wnętrza.

Jednak względy estetyczne to nie wszystko. Kominek w domu jest bowiem kolejnym sposobem na odzyskiwanie ciepła. Przy zastosowaniu wkładu kominkowego i odpowiedniej izolacji zewnętrznej, np. osłony akumulacyjnej, możemy ograniczyć emisję ciepła na zewnątrz. Dopiero po wygaśnięciu kominka, energia cieplna jest wyprowadzana na zewnątrz, a dzięki zastosowaniu technologii pasywnej, ciepło nie ucieka z domu. Właśnie dlatego łączenie takich energooszczędnych rozwiązań ma ogromny sens i generuje znaczne oszczędności na ogrzewaniu.

Czy jest dom modułowy?

Inna technologia stosowana od niedawna w budownictwie to tzw. domy modułowe. Na czym polega ich fenomen? Jest to przede wszystkim doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą w krótkim czasie wybudować swój dom. Gotowe komponenty, powstałe w technologii prefabrykacji. są przywożone na budowę i montowane na specjalnie stworzonych do tego celu fundamentach. Dopiero na placu budowy są ze sobą łączone, lecz cały projekt posadowienia konstrukcji powstaje na wcześniejszym etapie. Co więcej, podczas realizacji domów modułowych, nie jest wymagane zatrudnienie inspektora nadzoru, a stopień wykonanych prac nie jest uzależniony od warunków atmosferycznych, gdyż gotowe elementy są łączone w bardzo krótkim czasie.

Do budowy domów modułowych, stosuje się zamiennie kilka rodzajów materiałów, m.in keramzytobeton, który osadzany jest w stalowej ramie z ociepleniem z wełny mineralnej. Drugi rodzaj to domy modułowe szkieletowe, które są skomponowane z drewna lub stali ocynkowanej. Wówczas izolację termiczną wykonuje się z pianki poliuretanowej.

Czy kominek w domu modułowym jest możliwy?

Nowoczesne domy modułowe również mogą być budowane w technologii energooszczędnej. Zastosowanie prefabrykacji pozwala oszacować koszt eksploatacji budynku. Jednocześnie domy modułowe redukują opłaty związane z zapotrzebowaniem na energię cieplną. W tym przypadku także można zastosować system ogrzewania poprzez zamontowanie dużych modułowych przeszkleń z południowej strony domu. Co więcej, w momencie zmniejszenia zapotrzebowania na dużą powierzchnię, np. po wyprowadzce części domowników, bez żadnego problemu możemy odłączać moduły i zmniejszać tym samym wymiary budynku. Dzięki temu oszczędzamy energię cieplną, ale także koszty.

Kominek w domu modułowym to świetne rozwiązanie w przypadku chęci oszczędności na ogrzewaniu. Akumulacja ciepła i oddawanie go do otoczenia w odpowiednim momencie zmniejsza nakłady na ogrzewanie. Oczywiście domy modułowe nie są tak izolowane jak budynki pasywne, lecz oszczędność energii jest absolutnie odczuwalna. Kominek w domu modułowym to decyzja, która musi być podjęta już na etapie projektu. Wiele firm zajmujących się tą technologią posiada gotowe projekty i już wyprodukowane elementy konstrukcyjne. Niektóre z nich zawierają także kominek. Jednak wielu producentów oferuje także rozważenie realizacji projektu inwestora – jeśli chcesz umieścić w nim kominek, ta decyzja powinna być dokładnie przeanalizowana. Jedno jest pewne – kominek w domu to oszczędność energii i doskonały pomysł na aranżację każdego wnętrza budynku.