Jeśli stoisz przed wyborem kominka, warto w tym miejscu zastanowić się, jakie drewno będzie najlepsze. Forma i wydajność opału ma ogromne znaczenie dla komfortu życia w domu i zdrowia mieszkańców, dlatego należy zorientować się, jakie drewno do kominka zapewni bezpieczeństwo i wydajność.
Drewno do kominka to podstawa, czyli czym nie należy palić w piecu?
Badania pokazują, że zdarzają się przypadki spalania w kominkach śmieci, w tym tworzyw sztucznych. Powoduje to zanieczyszczenie środowiska i negatywny wpływ na układ oddechowy człowieka, bowiem odpady takie jak folia PET, czy kartony wielowarstwowe, powodują wydzielanie szkodliwych związków poprzez proces spalania. Formaldehydy czy kwasy są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia człowieka, a brak przestrzegania odpowiednich zasad w stosunku do palenia w kominku powoduje, że szkodliwe związki docierają nie tylko do domowników, ale także do całego środowiska naturalnego.
Stop mitom
Chodzą głosy, że palenie drewnem ma również negatywny wpływ dla środowiska. Nie jest to prawdą, pod warunkiem, że nasze metody palenia są zgodne z przyjętymi normami. Dobre praktyki palenia drewnem zapobiegają tworzeniu szkodliwych związków i wydzielaniu ich do atmosfery.
Jakie drzewo do kominka wybrać?
Bardzo ważną kwestią jest rodzaj drewna, jakiego używamy do palenia w kominku. Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z drzew iglastych, a postawić zdecydowanie na drewno z drzew liściastych. Nie jest więc odpowiednie palenie w kominku pociętą choinką ze świąt. Zawarte w niej związki mogą niebezpiecznie przegrzewać kominek i zabrudzać komin.
Drewno, nawet to liściaste, powinno być dodatkowo odpowiednio sezonowane. Polega to na leżakowaniu drewna w odpowiednim miejscu minimum przez rok, aby nabrało odpowiednich właściwości. Kiedy osiągnie minimalny poziom wilgotności, mniej niż 20%, wówczas nadaje się do palenia w piecu. Palenie wilgotnym drewnem jest przede wszystkim nieekonomiczne, ale także wysoce szkodliwe dla procesu spalania. Podczas spalania mokrego drewna zanieczyszczamy sadzą i smołą piec lub kominek, przez co jego żywotność może być znacznie mniejsza. Dlatego dobre praktyki palenia zapobiegają wysokim kosztom napraw, a przede wszystkim są wsparciem naszego zdrowia w sezonie zimowym.
Jeśli nie możesz pozwolić sobie na sezonowanie drewna można kupić je z suszarni, jednak trzeba się liczyć z wyższymi kosztami takiego rozwiązania. Jeśli jesteśmy zwolennikami dbania o środowisko wiedzmy, że suszenie drewna związane jest z wysokim zużyciem energii. Takie rozwiązanie nie wszystkim więc przypadnie do gustu.
Sezonowanie ma także swoje minusy. Przede wszystkim drewno jest suszone długi czas, mniej więcej kilka do kilkunastu miesięcy, w zależności od jego gatunku i wielkości. Przez to także nasz kapitał jest zamrożony, a do palenia musimy zorganizować sobie miejsce na dwuletni zapas drewna. Drewno sezonowane nie jest oczywiście w pełni suche. Posiada około 18% wilgotności, dlatego jest nazywane „powietrzno-suchym”. Jest to dobry poziom wilgotności, mieszczący się w normie i idealnie nadający się do palenia w kominku. Należy przechowywać je w suchym pomieszczeniu z przewiewem, dzięki temu drewno szybciej nabierze pożądanych właściwości. Możesz wykonać pomiar drewna do kominka za pomocą specjalnego urządzenia do mierzenia wilgotności. Jeśli wartość nie przekroczy 20%, takim drewnem można palić.
Proces palenia – rozpalanie ma znaczenie!
Proces rozpalania w kominku jest prosty, ale bardzo istotny. Wówczas drewno osiągnie odpowiednią kaloryczność i będzie bardzo wydajnym surowcem do spalania.
- Najpierw należy na dnie kominka ułożyć grubsze, najlepiej okorowane szczapy.
- Na nich ułóż drobniejsze drewka, potem drzazgi i rozpałkę, a następnie podpal ją.
Wówczas do komina lecą wyłącznie przezroczyste spaliny. Analiza spalania jasno pokazuje, że palenie od góry jest najbardziej efektywne i zdrowe dla kominka.
Jeżeli chcesz ocenić efektywność palenia, spójrz na dym wydostający się z komina. Jeśli jest on przezroczysty lub ma lekko białe zabarwienie, oznacza to, że jest proces spalania jest dobry i wytwarza się minimalna ilość smogu. To ogromnie ważne zarówno dla zdrowia, jak i środowiska naturalnego.
Jak wybrać drewno do kominka?
Jeśli chcesz wiedzieć, jakie drewno do kominka będzie najlepsze, pamiętaj o kilku najważniejszych cechach. Nie powinno być zbyt duże (najlepiej do 30 cm długości) oraz mieć jak najmniej kory. Czyste, surowe i suche drewno będzie idealnie opalać dom i wytwarzać potrzebne w sezonie zimowym ciepło.
Jeśli natomiast chodzi o idealny gatunek drewna, najlepszym i najbardziej kalorycznym gatunkiem jest grab. Co więcej, jego cena jest niska, więc taka inwestycja jest bardzo opłacalna. Możesz też wykorzystać do palenia dąb, buk czy jesion. Wiele osób ceni także brzozę, czyli drewno bardzo delikatne i dodające uroku zarówno kominkowi, jak i całemu pomieszczeniu.