Kominki w domach od lat miały służyć jako źródło ciepła. Jednak wraz z rozwojem technologii i budownictwa stały się również rewelacyjną ozdobą przestrzeni, która dodaje ciepła, przytulności oraz oryginalnego designu do wnętrza. Współczesne kominki dają nie tylko komfort cieplny, ale przywołują przyjemną atmosferę. Mimo to ich główne zastosowanie – czyli źródło ogrzewania – pozostało niezmienne i do dzisiaj wiele domów nadal traktuje je jako główne źródło ciepła.
Właśnie dlatego, że funkcji aktualnych kominków domowych jest tak wiele, warto zainteresować się i wybrać odpowiedni dla swojego wnętrza wkład do kominka. Dlaczego to takie istotne? Najpopularniejsze modele różnią się od siebie nie tylko wyglądem, kształtem czy sposobem w jaki działają, ale również możliwościami grzewczymi. Można wybrać wkłady do kominka, które będą lepiej się prezentowały, ale jednocześnie dają mniej ciepła lub takie, które są nastawione głównie na ogrzewanie przestrzeni. Swój wybór zawsze warto skonsultować z doświadczonym fachowcem!
Rodzaje wkładów do kominka
W zależności od naszych potrzeb, możemy wybierać z bardzo szerokiej oferty wkładów do kominka. Jeśli mamy niewielką powierzchnie możemy wybrać wkłady konwekcyjne, a z kolei wkłady z płaszczem wodnym istotnie wpłyną na oszczędności domowego budżetu. W ofercie firmy Unico znajdują się różne wersje kolorystyczne oraz wyłożenia palenisk. Możemy zdecydować się na szybę w klasycznej stalowej ramie lub z czarnym nadrukiem, który ją zasłoni. Klienci mogą dobrać najbardziej odpowiedni design wkładów do kominka, tak, aby jak najlepiej pasowały do ich wnętrza.
Wkłady konwekcyjne
Wkłady konwekcyjne popularnie nazywane są wkładami powietrznymi. Ten rodzaj wkładów do kominka doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach gdzie mamy stosunkowo niewielką powierzchnię lub które posiadają słaba izolację, duże straty cieplne czy sporą kubaturę. To rozwiązanie doprowadza powietrze do kominka, nagrzewa je, a następnie rozprowadza przez specjalnie izolowane przewody do kratek i kanałów wentylacyjnych po sąsiednich pomieszczeniach.
Sposób ten jest bardzo skuteczny i pozwala zapomnieć o pozostałych systemach grzewczych znajdujących się w domu, ponieważ doskonale sprawdzi się nawet przy bardzo niskiej temperaturze na zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, że ciepłe powietrze będzie unosiło się do góry, a na ostateczną temperaturę w pomieszczeniach będą miały wpływ również odpowiednio odizolowane ściany, podłogi czy okna.
Dodatkowym udogodnieniem będzie wybór wkładów konwekcyjnych LIFT, które wyposażone są w jeden z najlepszych mechanizmów podnoszenia drzwi, który pozwala na łatwe przesuwanie drzwiczek niezależnie od temperatury w kominku. Wersja wkładów do kominków LIFT ma system docisku, który zachowuje szczelność kominka, a przy okazji sprawia, że uszczelka nie jest tak eksploatowana. Ogromnym atutem tego rozwiązania jest kontrola nad spalaniem, czyste szyby oraz ekonomiczne spalanie.
Wkłady wodne
Kolejnym rozwiązaniem wkładu do kominka jest wkład z płaszczem wodnym, który jest równie często spotykany co kominek powietrzny. W tym rozwiązaniu zastosowany jest wymiennik ciepła, w którym podgrzewana jest woda i dystrybuowana dalej do grzejników oraz wyznaczonych pomieszczeń. Wkłady do kominka Nemo to bezrusztowe paleniska, gdzie powietrze trafia bezpośrednio do komory spalania, a następnie jako gorące spaliny ogrzewa wodę w wymienniku wodnym.
Jeśli chcemy zdecydować się na kominek z płaszczem wodnym musimy to zaplanować już na etapie projektowania domu, ponieważ wymaga on dopasowania go do innych źródeł energii.
Warto wtedy również przemyśleć opcję wkładu z płaszczem wodnym LIFT, który posiada mechanizm pozwalający na gładkie oraz lekkie przesuwanie drzwiczek kominka, niezależnie od temperatury wewnątrz. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy kontrolę nad procesem spalania, które będzie bardziej ekologiczne.
Kominek gazowy
Ostatnim stosowanym rozwiązaniem do ogrzewania domu jest kominek gazowy, który wymaga pociągnięcia odpowiednich instalacji gazowych oraz podłączenia go źródła gazu. Ten rodzaj wkładu do kominka wymaga zatwierdzenia przez kominiarzy oraz corocznych kontroli stanu instalacji, tak aby jak najszybciej wykryć jej ewentualną nieszczelność i uniknąć uwalnianiu się gazu do pomieszczeń.
Wkład do kominka
Niezależnie od tego, na jaki rodzaj wkładu do kominka się zdecydujemy musimy pamiętać, aby dobrać jego odpowiednią moc w zależności od typu i wielkości budynku. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, fachowcy z firmy Unico w profesjonalny sposób nie tylko doradzą z wyborem odpowiedniego rodzaju kominka, ale również dopasują jego moc do potrzeb gospodarstwa domowego. Klienci firmy mają również możliwość dostosować produkty do swoich potrzeb np. wybierając rodzaj i wyłożenie paleniska, wykończenie szyby, typ klamki przy drzwiczkach, a nawet dodatkowe zdobienia. Kominek niemalże „szyty na miarę” będzie nie tylko świetnym źródłem ciepła, ale również pięknie wpasuje się w każde wnętrze, stanowiąc jego funkcjonalną ozdobę.