Jak obudować kominek?

Kominek w domu kojarzy się bardzo dobrze – z ciepłem, spokojem i odpoczynkiem. To właśnie dlatego tak wiele osób, decyduje się na takie dodatkowe źródło ciepła. Nie tylko uspokaja i pięknie wygląda, ale pozwoli ogrzać się zimą oraz odpocząć, zapominając o codziennych problemach. Jeśli zaplanujemy budowę kominka już na etapie planowania domu to nie staniemy przed dylematem jak go zabudować, ponieważ możemy odpowiednio go ukryć. Jeśli jednak zdecydujemy się na kominek wolnostojący już po wybudowaniu budynku, będziemy musieli odpowiednio go zabudować.

Czym obudować kominek w domu?

Kominki wolnostojące pozwalają na dużą dowolność aranżacyjną. W związku z tym możemy pokusić się o indywidualne zaprojektowanie obudowy, która doskonale będzie pasować do designy naszych pomieszczeń. Decydując się na obudowanie kominka należy pamiętać, aby wybierać wyłącznie niepalne materiały, które przy okazji zamiast przewodzić ciepło, będą potrafiły je w sobie akumulować. Najpopularniejsze obudowy do kominków wykonywane są z płyt krzemianowo-wapiennych, bloczków, cegieł oraz kamienia.

Jak obudować kominek w domu?

Najłatwiejszym sposobem na estetyczny kominek w domu jest wybranie wersji wolnostojącej, która sama w sobie wygląda nowocześnie i elegancko. Przykładowo piecyki wolnostojące Simply Unique firmy Unico, charakteryzują się prostym, klasycznym designem, który pasuje niemal do każdego rodzaju wnętrza! O unikalny wygląd tego rozwiązania zadbali projektanci AnKa Sanetra oraz Mateusz Kalita, dzięki czemu gama Simply Unique łączy w sobie zalety kominków w zabudowie oraz funkcjonalność piecyka wolnostojącego.

Firma Unico przygotowała również rozwiązanie dla bardziej wymagających klientów, którzy dzięki specjalnemu konfiguratorowi mogą spersonalizować wymarzony kominek za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Piecyki wolnostojące Modular – bo tak nazywa się ta gama produktów – cieszy się ogromną popularnością wśród klientów, którzy mają określone wymagania co do tego jak obudować kominek.

Pomysły jak obudować kominek

Najłatwiejszym sposobem na obudowanie kominka jest skorzystanie z modułowych zabudów betonowych, które są doskonałym rozwiązaniem dla współczesnych domów energooszczędnych. Unico Fusion łączy w sobie wkłady z serii Dragon i Nemo z betonową obudową, która dodatkowo akumuluje ciepło, które stopniowo oddaje nawet po całkowitym wygaśnięciu kominka. Jest to rozwiązanie nie tylko estetyczne, ale również ekonomiczne, ponieważ odpowiednia konstrukcja oraz użyte do produkcji modułów materiały, zapewniają bardzo dobre wykorzystanie wytworzonego ciepła.

Najpopularniejszym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie płyt krzemianowo-wapiennych. Są one stosunkowo tanie i łatwe w montażu, a przy okazji dają dość lekki efekt w całości, który nie przytłacza pomieszczenia. Nie zaleca się obudowywać kominka płytami G-K na stelażu z profili, izolowanych wełną mineralną. Tylko doświadczeni kominkarze potrafią tak zamontować płyty wełny, aby nie pyliła na pomieszczenie w trakcie eksploatacji kominka.

Jak obudować kominek cegłą lub kamieniem? To najrzadziej spotykane rozwiązania. Cegła dobrze akumuluje ciepło, wolno stygnie, ale również wolno się nagrzewa. Dodatkowo taką obudowę kominka warto dodatkowo zaimpregnować tak, aby była odporna na zabrudzenia. Z kolei obudowanie kominka kamieniem jest dość drogie i wymaga wykorzystania naturalnych materiałów, łatwych w obróbce np. marmuru czy trawertynu. Zwykle tworzy się warstwę 2-5 cm, która podobnie jak cegła świetnie akumuluje ciepło i długo uwalnia je, nawet po całkowitym wygaśnięciu ognia.

Kominki Nowoczesne UnicoJak obudować kominek – podsumowanie

Decydując się na obudowanie kominka, przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę nasze możliwości finansowe oraz ostateczny design wnętrza. Każdy z przytoczonych przykładów, dobrze sprawdzi się w nieco innych pomieszczeniach. Unico Fusion czy płyty krzemianowo-wapienne będą pasować do nowoczesnych projektów, z kolei kamień i cegła ocieplą klasyczne pomieszczenia, wykończone drewnem. Osoby, które chciałyby obudować swój kominek w ciekawy kształt, powinny zainteresować się bloczkami z betonu komórkowego. Z kolei piecyki wolnostojące są eleganckie same w sobie i nie wymagają dodatkowego obudowywania oraz związanych z tym kosztów. Niezależnie na co się zdecydujemy, warto dopasować rozwiązanie do ostatecznego wyglądu i designu naszego domu.