Ile kosztuje kominek – idealna propozycja dla miłośników wyjątkowego klimatu

Ogrzewa dom, wytwarza niepowtarzalny klimat, sprawia, że każdy zimowy wieczór zmienia się w wyjątkowe chwile spędzone w domu. Oczywiście mowa o kominku, który od wieków jest trendem wnętrzarskim na całym świecie. Przez lata ewoluował, aby obecnie oferować nie tylko cudowną atmosferę, ale także doskonały system grzewczy dla całego domu. Ile kosztuje kominek i czy taka inwestycja opłaca się z punktu widzenia domowych finansów?

Dlaczego kominek w domu jest tak popularny?

Popularność kominków nie maleje, mamy nawet wrażenie, że stale rośnie. Pewnie ze względu na to, że producenci oferują coraz to nowe rozwiązania, zoptymalizowane względem najlepszych osiągów. Kominek pozwala nie tylko ogrzać się podczas mroźnej zimy, ale rozprowadza ciepło po całym domu, oferując doskonały system grzewczy. Jego rodzaj zależy od projektu domu i indywidualnych preferencji klientów.

Dzięki kominkowi w domu tworzy się niepowtarzalny klimat, szczególnie w długie zimowe wieczory, kiedy szukamy miejsca, aby zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. Iskrzący się płomień podtrzymuje ciepło domowego ogniska i każdy z domowników uspokaja się przy jego dźwiękach. To także tradycja długich rozmów przy prawdziwym ogniu.

Osoby, które niegdyś zrezygnowały z kominka ze względu na zabrudzenia i kurz wokół jego obudowy, pewnie teraz żałują, bowiem we współczesnych urządzeniach tego typu montuje się nowoczesne systemy, zapobiegające uwalnianiu sadzy i rozprzestrzenianiu się jej po całym domu.

Kominek dopasowany do stylu aranżacji

Pamiętajmy, że decydując się na kominek, mamy do wyboru ogromną liczbę urządzeń. Możemy dostosować go do własnych potrzeb oraz wymogów domu. Powinniśmy to jednak zrobić już na etapie projektu, bowiem należy dokładnie wiedzieć, gdzie kominek będzie stał. Wiąże się to z usytuowaniem komina, dlatego etap projektu jest najlepszym momentem dla aranżacji kominka.

Czynniki, mające wpływ na koszt budowy kominka

Aby dobrze obliczyć koszt budowy kominka, należy przyjąć kilka czynników i odpowiedzieć sobie na pytania, które są kluczowe dla wyboru:

  • jakie funkcje kominka są dla Ciebie najważniejsze, czyli w jakiej formie kominek ma oddawać ciepło do pomieszczeń;
  • czy kominek ma być ekonomiczny i czy chcemy rozłożyć ogrzewanie w czasie, czy jednak rozpalać go tylko w zimne wieczory;
  • czy ma być dodatkowym źrodłem ogrzewania czy jednak pełnić jego główną funkcję;
  • czy zależy Ci na czystości szyby i obszaru poza kominkiem.

Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci wybrać taki rodzaj kominka, który w 100% spełni Twoje oczekiwania. Warto również zapoznać się z opiniami innych użytkowników, którzy mają już pierwszy sezon palenia za sobą. Zwróć uwagę na ich obiekcje względem wybranego rodzaju kominka oraz wszelkie zalety, które wymienili wobec swojego urządzenia.

Ile kosztuje kominek – koszt budowy kominka do domu jednorodzinnego

Rodzajów kominków jest na rynku wiele, każdy z nich pełni jednak inną funkcję w pomieszczeniu. Rozstrzał cenowy pomiędzy nimi może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Nie warto jednak rezygnować z głównej funkcji, która idealnie wpasowałaby się w potrzeby domu oraz jego mieszkańców, na rzecz tańszego urządzenia. Warto więc zapoznać się z głównymi rodzajami kominków, pod względem funkcji które pełnią w pomieszczeniu:

WKŁADY KONWEKCYJNE

Takie rozwiązanie dedykowane jest do niewielkich powierzchni, charakteryzujących się słabą izolacją, czyli takich, w których odnotowuje się duże straty ciepła. W tym rozwiązaniu powietrze doprowadzone do kominka szybko opływa wkład oraz pozostałe powierzchnie grzewcze, nagrzewa je i oddaje całe ciepło do pomieszczenia poprzez kratki i kanały wentylacyjne. Taki wkład kominkowy jest elegancki, a jego zabudowę można dopasować do stylu wnętrza. Wiele wkładów konwekcyjnych posiada także system czystej szyby, który zapewnia czystość i komfort użytkowania.

Ile kosztuje kominek konwekcyjny? Jego cena waha się od 5 a 8 tysiącami złotych za wkład. Natomiast koszt budowy kominka, czyli wszelkie podłączenia oraz ewentualna zabudowa, to już indywidualna wycena wykonawcy. Przykładowo wkład konwekcyjny Dragon 2 o mocy grzewczej 4-13kW kosztuje 4980 zł. Należy zaznaczyć, że zarówno ten model wkładu, jak i wszystkie pozostałe wkłady marki UNICO, są przystosowane do współpracy z rekuperacją, ze względu na zastosowanie zamkniętej komory spalania.

Kominki o wyższej mocy grzewczej, jak np. Dragon 4B to koszt opiewający na 6990 zł, przy czym warto dodać, że na tę cenę wpływa także fakt, iż ten wkład posiada szybę narożną. Analogicznie rzecz ujmując, im wyższa moc grzewcza, im większy wkład kominkowy oraz im więcej dodatków do zwykłego wkładu wybierzemy, tym cena kominka będzie wprost proporcjonalnie wzrastać.

WKŁADY Z PŁASZCZEM WODNYM

To niezwykle energooszczędne rozwiązanie, w którym powietrze ze specjalnie zaprojektowanego systemu kanałów trafia do komory spalania. Powstałe ciepło ogrzewa wodę w centralnej instalacji ogrzewania. Ciepło więc rozchodzi się po całym domu. Cena takiego wkładu opiewa od 6 do nawet 9 tysięcy złotych, do tego natomiast należy doliczyć jeszcze koszty instalacji oraz materiału na obudowę i ewentualnej robocizny.

Mały wkład z płaszczem wodnym Nemo 8 o mocy grzewczej 12 kW to koszt 6290 zł. Natomiast już znacznie większy kominek Nemo 6XL Topeco, także bez szyby narożnej, jednak z większą mocą grzewczą, wynoszącą 18 kW, to koszt rzędu 7870 zł. Kominki posiadające szybę narożną, jak np. Nemo 4B/24 Topeco o mocy grzewczej aż 21kW to koszt 9700 zł. W przypadku wkładów kominkowych z płaszczem wodnym te koszty również rozkładają się proporcjonalnie do funkcji urządzenia.

Zabudowa kominka cena

System obudowy kominka to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą w krótkim czasie urządzić wnętrze domu i szybko w nim zamieszkać.  To także kompleksowa usługa, która z pewnością przypadnie do gustu wielu inwestorom. Bardzo popularne są ostatnimi czasy zabudowy betonowe, stosowane w nowoczesnych domach. Są one nie tylko funkcjonalne ze względu na wygląd, ale przede wszystkim akumulują w sobie ciepło, oddając je do otoczenia po wygaśnięciu kominka. To energooszczędne i niezwykle mądre rozwiązanie. Zaawansowana konstrukcja pozwala wydłużyć proces spalania drewna. Cena takiej zabudowy waha się od 4 a 5 tysiącami złotych. Do tej ceny należy doliczyć oczywiście koszt samego wkładu.