Czyszczenie wkładu Unico

Na co dzień nie powinno czyścić się kominka z popiołu. Popiół, który pozostał po poprzednim paleniu powinno się rozsunąć pod ścianki kominka i rozpalić następną porcję załadunku. Większość starego popiołu dopali się. Jeżeli po kilku paleniach ilość popiołu jest zbyt duża, nadwyżki miałkiego popiołu powinno się wybrać do metalowego wiaderka. Nie należy używać wiaderek z materiałów palnych gdyż popiół może zawierać niedopalone frakcje, które rozżarzą się podczas wybierania popiołu i przepalą wiaderko.

Jeżeli przy nieprawidłowym użytkowaniu wkładu szyba ulegnie zabrudzeniu, do jej wyczyszczenia najlepiej użyć gąbki Dry Wiper Atmosfire firmy Schott Robax.

Nie zaleca się używania płynów do szyb kominkowych, ponieważ spływając, dociera on do uszczelki i powoduje jej twardnienie. Stwardniała uszczelka jest częstym powodem pękania szyby kominkowej.

Jeżeli konieczne jest użycie płynu, najlepiej spryskać nim środek papierowego ręcznika i przykleić go do szyby. Następnie spryskać brzegi ręcznika aby przykleił się całkowicie i poczekać aż płyn rozmiękczy zanieczyszczenia. Po tym należy czystymi ręcznikami usunąć zanieczyszczenia a na końcu koniecznie przemyć szybę wodą i wytrzeć do sucha. Jest to skuteczny sposób, aby chronić uszczelki.