W wielu nowo powstałych domach kominek jest jednym z głównych założeń projektowych – dla domowników to spełnienie marzenia o wieczorach przy iskrzącym się ogniu. Jednak jest to nie tylko atrakcja, ale również efektywne ogrzewanie budynku, jeśli jest wyposażony w specjalne systemy. Dzięki nim kominek w domu to nie tylko ładne, ale również funkcjonalne rozwiązanie.
Ogrzewanie domu kominkiem – koszty
Wszystko zależy od tego, jaki system ogrzewania wybierzemy. Od dawna odchodzi się już od kominków otwartych, ponieważ generują one dodatkowe zagrożenia. Obecnie najczęściej wybiera się kominki z zamkniętym wkładem, ponieważ są w pełni bezpieczne, a jednocześnie w niczym nie ustępują swoim poprzednikom. Dodatkowo nie marnują cennego źródła ciepła, a podłączenie kominka zamkniętego do jednego z dwóch systemów, pełni rolę pomocniczego źródła ciepła, dzięki czemu możemy w ogólnym rozliczeniu oszczędzać na ogrzewaniu.
Kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP) polega na podłączeniu go do specjalnych kanałów, rozsianych po całym domu. Przez ich wnętrze przepływa powietrze ogrzane przez ogień w kominku. To rozwiązanie wymaga dokładnego ustalenia już na etapie projektu budynku, bowiem montowanie przewodów po wykończeniu budynku zniszczyłoby włożoną pracę i mijało się z celem. W miejscach wylotów kanałów montuje się specjalne kratki nawiewne. Niektóre z nich są naprawdę designerskie i nie sprawiają problemu, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Co ważne, przewodów nie można doprowadzać do pomieszczeń, takich jak toaleta, ze względu na możliwość przenikania zapachów do pozostałych wnętrz. A tego raczej nie chcemy. System DGP jest idealnym rozwiązaniem do wąskich, wysokich domów. Dokładnie ogrzewa salon oraz pomieszczenia do niego przylegające.
Jeśli chodzi o sposoby rozprowadzania ciepłego powietrza z kominka, może nastąpić to:
- grawitacyjnie – powietrze przemieszcza się kanałami w wyniku cyrkulacji opartej na grawitacji. Takie rozwiązanie dobrze sprawdza się w wąskich, piętrowych domach szeregowych. Wówczas konwekcja jest intensywna i wydajna.
- nadmuchowe – to rozwiązanie idealnie nadaje się do dużych, ale i rozłożystych w swojej konstrukcji budynków. Ze względu na to ruch powietrza musi być wspomagany specjalnym wentylatorem nadmuchowym. Wówczas nad kominkiem montuje się jeden kanał, do którego przyłączana jest dmuchawa. Późniejsze przewody do innych pomieszczeń nie stanową wówczas problemu, ponieważ dmuchawa jest naprawdę wydajna, jeśli chodzi o dystrybucję powietrza po całym domu.
Wkład z płaszczem wodnym, podłączony do instalacji centralnego ogrzewania, ma trochę analogiczne działanie co kocioł na paliwo stałe. Ma za zadanie ogrzać budynek, zapewnić ciepłą wodę oraz ogrzać pomieszczenie, w którym się znajduje. Takie rozwiązanie posiada wodny wymiennik ciepła, który ogrzewa wodę w płaszczu otaczającym komorę spalania. Wówczas woda ta jest skierowana do grzejników ściennych bądź ogrzewania podłogowego, aby następnie wrócić do wkładu w postaci schłodzonej.
Ogrzewanie domu kominkiem- zalety vs. wady
Głównymi zaletami kominka jest dodatkowe źródło ciepła, które pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu domu. Palenie drewnem jest wydajne i niedrogie, dlatego tak wiele osób decyduje się na wsparcie kominka.
Ponadto mamy możliwość regulowania ogrzewania kominkowego, poprzez zmianę ilości doprowadzonego powietrza. Przy tym jednak należy pamiętać, że aby ogrzewanie domu kominkiem było efektywne, należy unikać palenia z małą ilością powietrza. Powoduje to spadek sprawności spalania, a w efekcie powstawanie sporej ilości sadzy i zanieczyszczeń.
Dodatkowo jest to wspaniała i bardzo klimatyczna ozdoba całego domu. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że systemy wspomagające pozwalają równomiernie ogrzać cały dom, a wiele kominków posiada także rozwiązania zapewniające maksymalną dbałość o środowisko. Kolejną zaletą jest także możliwość dobrania odpowiedniego wkładu i dopasowania rozwiązania do projektu budynku. Dobry wkład zapewnia również bezpieczeństwo, a współpraca z wykwalifikowaną firmą pozwala zachować całkowitą kontrolę nad serwisem.
Ogrzewanie domu kominkiem w niektórych przypadkach posiada także swoje wady. Jednakże dobre zaplanowanie takiej inwestycji pozwala na ich zminimalizowanie. Mianowicie należy pamiętać, że kominek wymaga przyłączenia do komina. Trzeba to więc zaplanować już na etapie projektu. Nie jest to przedsięwzięcie, które można zrealizować w każdej chwili.
Kominek z systemem DGP jest wydajny, jednak należy pamiętać, że ma pewien minus – wzmożony ruch powietrza może powodować przenoszenie kurzu i pyłków między pomieszczeniami. Nie jest więc polecany dla alergików.
Jeśli natomiast chodzi o przyłączenie systemu do instalacji c.o. nie jest to prosta czynność. Wymaga ona umiejętności i wiedzy, dlatego najlepszym sposobem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy.
Ogrzewanie domu kominkiem – porady
Dobrym pomysłem na uniknięcie hałasu, spowodowanego użytkowaniem wentylatora nadmuchowego, będzie umieszczenie go np. na nieużytkowanym poddaszu. W ten sposób nie będzie on zakłócał ciszy, panującej wewnątrz budynku.
Warto pamiętać, że zarówno podłoga, jak i cokół, na którym będzie oparty kominek, muszą mieć ogromną wytrzymałość, ze względu na jego gabaryty i wagę. Muszą być także bezsprzecznie wykonane z niepalnego materiału.
Aby nie tracić cennego ciepła, kominek powinien być usytuowany jak najdalej od drzwi i okien. Zimne powietrze nie będzie wówczas odbierało mu energii z ogrzewania.
Kominek wymaga regularnego sprzątania z popiołu i sadzy. Warto więc wymiatać pozostałości z wkładu i myć szybę przeznaczonymi do tego, profesjonalnymi środkami.
Jeśli zależy Ci głównie na ogrzaniu salonu, możesz zdecydować się na osłonięcie wkładu kominkowego kaflami – tzw. zabudowę ciepłą, która najpierw się nagrzewa, a później oddaje ciepło całą swoją powierzchnią. Dzięki temu zimowe wieczory spędzone w salonie będą ogromną przyjemnością.