Wkładu Unico – paliwo, palenie, czyszczenie

PoradyUnico Fusion


Informujemy o trwającym cyklu szkoleń prowadzonych w naszej firmie. To doskonała okazja zarówno dla obecnych jak i potencjalnych Partnerów Handlowych do zapoznania się z naszą ofertą, technologią i przede wszystkim z nami ? Szkolenia organizujemy wspólnie z zaproszonymi firmami partnerskimi z naszej branży, dlatego jest to dobra okazja do poznania szerszej gamy produktów, takich jak materiały akumulacyjne, automatyka procesów spalania czy systemy odprowadzania spalin i oczywiście wkładów kominkowych Unico.

Paliwo

Kominek przeznaczony jest do spalania w nim drewna naturalnego lub brykietów z drewna. Najlepszym materiałem opałowym są polana i szczapy drewna liściastego o dużej gęstości (powyżej 500 kg/m3) oraz o wilgotności nie przekraczającej 20%, których wartość opałowa wynosi średnio około 2100 kWh/m3. Takimi właściwościami cechują się buk, jesion, dąb i grab.

Drewno powinno być składowane na wolnym powietrzu, w miejscu suchym i przewiewnym. Zbyt mokre drewno znacznie pogarsza parametry grzewcze wkładu (część energii zawartej w drewnie zamiast być uwalniana w postaci ciepła służy do odparowania wody w nim zawartej). Prowadzi to do większego zużycia opału, możliwego osłabienia wkładu oraz intensywnego brudzenia się szyby.

Nie zaleca się długotrwałego spalania w kominku drewna z drzew iglastych ze względu na zawartą w nim żywicę, która doprowadza do szybkiego i uciążliwego brudzenia się wkładu. Dodatkowo drewno iglaste ma skłonność do iskrzenia, co nie jest korzystne, a czasami wręcz niebezpieczne przy eksploatacji kominka (możliwość „wystrzelenia” iskier do pomieszczenia podczas otwierania drzwi).

Zabrania się spalania w kominku wszelkich materiałów, które nie są naturalnymi odpadami drewna, a w szczególności: płyt wiórowych, drewna lakierowanego lub bejcowanego, tektur i papieru, wszelkiego rodzaju tkanin i tworzyw sztucznych. Zabrania się spalania lub stosowania w inny sposób w kominku palnych cieczy.

Palenie

Do rozpalenia kominka najlepiej użyć brykietu firmy Eco-Pal, EcoMax Premium.

Cięgło powietrza przesunąć na pozycję Rozpalanie. W zależności od mocy kominka 3 do 5 sztuk brykietu połamać na 2 lub 3 części i ułożyć możliwie daleko od szyby. Pomiędzy części brykietu wsunąć rozpałkę EcoStarter lub inną rozpałkę, opartą o pochodne drewna i zapalić. Drzwiczki kominka zostawić oparte na klamce, nie zamykać całkowicie. Po rozpaleniu się brykietu przymknąć drzwiczki.

W momencie gdy brykiet EcoMax rozsunie się i zacznie palić pomiędzy zwojami, cięgło należy przesunąć na pozycję Praca (na środku). Gdy brykiet rozżarzy się można dołożyć następną porcję załadunku.

Przez większość czasu cięgło regulacji powietrza powinno znajdować się na pozycji Praca. Jeżeli chcemy maksymalnie przedłużyć proces palenia, możemy przesunąć cięgło w pozycję odwrotną od pozycji Rozpalanie, lecz nie spowoduje to dostarczenia większej ilości ciepła do pomieszczenia, tylko dłuższy czas utrzymywania się żaru w kominku

.

Czyszczenie


Na co dzień nie powinno czyścić się kominka z popiołu. Popiół, który pozostał po poprzednim paleniu powinno się rozsunąć pod ścianki kominka i rozpalić następną porcję załadunku. Większość starego popiołu dopali się. Jeżeli po kilku paleniach ilość popiołu jest zbyt duża, nadwyżki miałkiego popiołu powinno się wybrać do metalowego wiaderka. Nie należy używać wiaderek z materiałów palnych gdyż popiół może zawierać niedopalone frakcje, które rozżarzą się podczas wybierania popiołu i przepalą wiaderko.

Jeżeli przy nieprawidłowym użytkowaniu wkładu szyba ulegnie zabrudzeniu, do jej wyczyszczenia najlepiej użyć gąbki Dry Wiper Atmosfire firmy Schott Robax.

Nie zaleca się używania płynów do szyb kominkowych, ponieważ spływając, dociera on do uszczelki i powoduje jej twardnienie. Stwardniała uszczelka jest częstym powodem pękania szyby kominkowej.

Jeżeli konieczne jest użycie płynu, najlepiej spryskać nim środek papierowego ręcznika i przykleić go do szyby. Następnie spryskać brzegi ręcznika aby przykleił się całkowicie i poczekać aż płyn rozmiękczy zanieczyszczenia. Po tym należy czystymi ręcznikami usunąć zanieczyszczenia a na końcu koniecznie przemyć szybę wodą i wytrzeć do sucha. Jest to skuteczny sposób, aby chronić uszczelki.

Dowiedz się kiedy jest najbliższe szkolenie,

W Twojej okoliczy!

This form is currently undergoing maintenance. Please try again later.
Szybki kontakt Zamów ofertę