WKŁAD KOMINKOWY Z PŁASZCZEM WODNYM – DO JAKIEGO TYPU DOMU SPRAWDZI SIĘ NAJBARDZIEJ?

Porady

Wielu inwestorów, pracujących nad budową swojego domu, już na etapie projektu musi podjąć decyzję o tym, czy chce zastosować kominek w aranżacji swojego domu i jakiego typu urządzenie powinno to być. Pod uwagę należy wziąć bowiem wiele czynników, które będą miały wpływ przede wszystkim na funkcjonalność systemu. Wiele osób decyduje się na wkład kominkowy z płaszczem wodnym. Do jakiego domu sprawdzi się on znakomicie i jakie cechy posiada kominek tego typu?

DLACZEGO KOMINEK W DOMU TO ŚWIETNE ROZWIĄZANIE?

Wiele osób marzy o domu z kominkiem, który w zimne wieczory dostarczałyby ciepła i wyjątkowej atmosfery. Realizacja takiego marzenia z zachowaniem znacznej energooszczędności to świetna inwestycja, nie tylko ze względu na funkcjonalność rozwiązania, ale także znacznych oszczędności na kosztach ogrzewania. Warto jednak zaznaczyć na początku, że kominek z płaszczem wodnym, ze względu na obowiązujące przepisy, nie może być jedynym źródłem ciepła w domu. Bowiem przy dłuższej nieobecności, mogłoby to prowadzić do uszkodzenia instalacji grzewczej, ze względu na niską temperaturę oraz wiązać się ze znacznym wychłodzeniem domu. Wówczas powrót do pożądanej temperatury po powrocie byłby długotrwały i trudny.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym należy podłączyć do instalacji centralnego ogrzewania. Ponadto takie rozwiązanie musi być wyposażone w dodatkowe źródło ciepła, np. kocioł na gaz ziemny czy pompę ciepła. Wydawać by się mogło, że takie wyjście z sytuacji będzie dodatkowym problemem, bo tak naprawdę zakupić trzeba dwa urządzenia oraz instalację. Pomyślmy jednak, że kominek z płaszczem wodnym, wspomagany dodatkowym źródłem ciepła, będzie nas chronił właśnie w sytuacjach opisanych powyżej. Nie będziemy też musieli się martwić, że jeśli nie rozpalimy w kominku, nie będziemy mieli wówczas ciepłej wody. Taka „podwójna” instalacja ma na celu przede wszystkim zapewnienie maksimum komfortu użytkowania takiego rozwiązania.

NA CZYM POLEGA WKŁAD KOMINKOWY Z PŁASZCZEM WODNYM?

Na czym więc tak naprawdę polega wkład kominkowy z płaszczem wodnym i jakie jest jego działanie? Otóż taki wkład, jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest podłączony do instalacji centralnego ogrzewania. Ma na celu ogrzanie wody, znajdującej się w górnym wymienniku kominka, aby następnie trafić do grzejników lub ogrzewania podłogowego i wypuścić ciepło do pomieszczeń. Wówczas ostudzona już woda wraca z powrotem do wymiennika. Doskonałym wkładem, idealnie harmonizującym się z pełnioną przez siebie funkcją, jest wkład Nemo z naszej kolekcji. Występuje w trzech wersjach: Modern, Optima oraz Raster, a całe rozwiązanie można swobodnie konfigurować i dobierać do niego poszczególne elementy techniczne. Wówczas sprawimy sobie kominek szyty dokładnie na miarę naszych potrzeb.

INNE ZALETY WKŁADU Z PŁASZCZEM WODNYM

Główną zaletą tego typu kominka jest efektywniejsze spożytkowanie ciepła, uzyskanego podczas spalania, niż w przypadku zwykłego wkładu kominkowego. Jest on oczywiście nieco droższy, jednak jego funkcje i wysoka sprawność generują w późniejszym czasie spore oszczędności. Dodatkowe urządzenia grzewcze, podłączone wraz z kominkiem do centralnej instalacji, takie jak: kocioł z gazem ziemnym, płynnym, olejem opałowym czy energią elektryczną, są znacznie droższe niż drewno. Wspomagając ogrzewanie kominkiem na ten właśnie surowiec, możemy obniżyć koszty ogrzewania o nawet 40% w sezonie grzewczym. To duża oszczędność, dlatego mimo wyższego kosztu początkowego, inwestorzy chętnie się na niego decydują, mając w perspektywie późniejszy rozrachunek.

Jeśli chodzi o wspomnianą sprawność, dzięki zastosowaniu wymiennika wodnego wypełnionego wodą, efektywność działania kominka dochodzi do nawet 89%. W odróżnieniu od kominka tradycyjnego, który ogrzewa jedynie pomieszczenie, w którym się znajduje, wkład kominkowy z wymiennikiem wodnym ogrzewa cały dom. Dodatkowo ciepło nie ucieka do komina wraz ze spalinami – energooszczędność jest w przypadku tego rozwiązania niezwykle przeważającym atutem.

WKŁAD Z PŁASZCZEM WODNYM A ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Takie rozwiązanie jest nie tylko opłacalne, ale także ekologiczne. Wiele domów energooszczędnych korzysta właśnie z podobnych alternatyw. O ile początkowe koszty wydają się dość wysokie, warto jednak przeliczyć je w perspektywie kilku najbliższych lat. Okaże się bowiem, że takie urządzenia w znaczny sposób zmniejszają koszty zużycia surowców i nieodnawialnych źródeł energii, jakich używamy do ogrzewania domu. Co więcej, ma to także wpływ na funkcjonowanie środowiska, a jak wiemy ta zaleta jest bezcenna w przypadku naszej planety.

Szybki kontakt Zamów ofertę