RÓŻNICĘ STANOWI JAKOŚĆ – ŚWIAT KOMINKÓW WEDŁUG UNICO

Porady

Trendy i technika kominkowa trafiły do Polski z Europy. W jaki sposób marka UNICO zaistniała na rynku rodzimych producentów? Na to i pozostałe pytania odpowiada Waldemar Wuczyński, prezes zarządu Unirol Sp. z o. o.

Jesteśmy obecni w branży grzewczej od 1988 r. Początkowo, jako wykonawca nowoczesnych instalacji grzewczych, importowaliśmy różne produkty, m.in. kotły gazowe, od producentów zagranicznych. Z czasem postanowiliśmy rozszerzyć swoją działalność o sprzedaż wkładów kominkowych z płaszczem wodnym. Nawiązaliśmy współpracę z jedną z włoskich, a następnie czeskich firm, i zaczęliśmy sprowadzać wkłady do Polski, oferując je na rodzimym rynku pod marką UNICO. Szybko jednak zdecydowaliśmy, że sami zajmiemy się produkcją. Mimo, że królował wówczas import, a sam rynek był także mocno nasycony przez krajowych producentów, w 2004 r. powstało pierwsze 98 sztuk wkładów kominkowych, wyprodukowanych przez Unirol, dla marki własnej UNICO.

Pod hasłem „kominek” mogą kryć się różne rozwiązania techniczne i estetyczne. Co to oznacza w praktyce?

Może się wydawać, że skoro kominki nie są urządzeniami szczególnie skomplikowanymi pod względem technicznym, mało co może je różnić. Mimo to, właśnie te drobne, ale kluczowe różnice, leżą u podstaw naszej decyzji o podjęciu próby samodzielnej produkcji wkładów kominkowych. Importując je z zagranicy, czuliśmy coraz większy dyskomfort wobec naszych klientów, którzy zgłaszali uwagi, co do jakości oferowanych przez nas produktów. Liczba zgłaszanych reklamacji była dla nas mocno zaskakująca. W związku z tym, postanowiliśmy sami produkować wkłady kominkowe – od początku stawiając na ich wysoką jakość. Ówczesne kominki były o wiele prostsze, niż te produkowane dzisiaj, jednak nawet wtedy można było zadbać o właściwą szczelność drzwi, rozprowadzanie powietrza w komorze spalania itd. I my to zrobiliśmy. Dopracowaliśmy te rozwiązania, które w importowanych urządzeniach zrobiono bez należytej staranności. Mieliśmy pełną świadomość, że tym samym nasze produkty nie będą najtańsze, jednak zapewnimy klientom bezawaryjne użytkowanie i satysfakcję z zakupu. Do dziś jesteśmy wierni hasłu „różnicę stanowi jakość”.

Co jeszcze wyróżnia kominki UNICO spośród innych urządzeń dostępnych na rynku?

Mamy to szczęście, że współpracujemy z technologiem, który jest uznaną postacią w branży materiałów ogniotrwałych w Polsce. Stworzył on recepturę dla naszej ceramiki Refrabox, która jest obecnie bez wątpienia najlepsza na rynku. Oczywiście ten materiał jest droższy niż powszechnie stosowany szamot, jednak nasi klienci doceniają zalety użytkowe Refraboksu. Tym, którzy szukają rozwiązania pośredniego cenowo, proponujemy Cerabox, który jest kompromisem między szamotem, a Refraboksem. Tym co wyróżnia nasze wkłady jest także sam sposób dystrybucji powietrza w komorze spalania, które płynie „od góry”. Osiągnięcie takiego efektu również wymaga odpowiednich rozwiązań, które choć ich nie widać – ponieważ są ukryte pod podłogą paleniska – decydują o właściwej pracy wkładu.

Dzisiejsi klienci cenią sobie personalizację produktu. Czy to możliwe w przypadku kominków?

Choć w przypadku wkładu kominkowego nie ma takiego pola do personalizacji, jak przy zakupie np. samochodu, postanowiliśmy w UNICO, że oprócz jakości, zaproponujemy klientom możliwość decydowania o konfiguracji części elementów. Chcemy oferować produkty w jak największym stopniu „szyte na miarę”. Możliwości jest całkiem sporo. W UNICO klient może wybrać czarny lub biały środek kominka. Kolejnym detalem jest szyba – u nas rastrowana lub zwykła, podwójna lub potrójna. Elementem dekoracyjnym jest także klamka – oferujemy 6 opcji do wyboru – oraz kilka rodzajów blend maskujących. W tej chwili nasi klienci mogą wybierać spośród kilkunastu rodzajów zaprojektowanych przez UNICO maskownic. Dzięki temu otrzymują spersonalizowany produkt, prosty w montażu i gotowy do użytku. Tym, co nas dodatkowo napełnia dumą i sprawia osobistą satysfakcję jest fakt, że nigdy nie skopiowaliśmy żadnego wkładu – każdy powstał na bazie naszych własnych, autorskich pomysłów.

Wielu producentów, w tym UNICO, już dziś spełnia normy Ekoprojektu. Mimo to przybywa zakazów palenia paliwami stałymi, przez co z atakiem na swój wizerunek mierzą się także drewno i pellet. Co to oznacza dla branży?

Obawiam się, że ostatecznym celem tych działań jest wyeliminowanie urządzeń na paliwa stałe. A przecież drewno i pellet można spalać czysto. Pokazują to wyniki badań, które musi zrobić każdy producent wkładów kominkowych, zanim wprowadzi produkt na rynek. Powielanie informacji o szkodliwości spalania drewna jest nieprawdziwe i krzywdzące. Najnowsze technologie idą w parze z ochroną środowiska. Pyły na poziomie poniżej 40 mg/m3, emisja tlenku węgla poniżej 1250 mg/Nm– w niektórych naszych wkładach jest to 800 mg/Nm– to są wartości niewiele większe, niż w przypadku spalania gazu.

Podmiotem, który reprezentuje wspólne interesy środowiska związanego z branżą kominkową, ale także podejmuje działania na rzecz ochrony zdrowia i środowiska naturalnego, jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece, którego członkiem jest także UNICO. Jedną z podejmowanych przez Stowarzyszenie inicjatyw jest kampania Drewno. Pozytywna energia. Jej celem jest obalanie mitów i promowanie biomasy, pozwalające na świadomy wybór drewna, jako jednego z rodzajów OZE. Moim zdaniem, aby te działania przyniosły skutek, wymagają zjednoczenia i aktywnego zaangażowania całej branży, przemawiającej wspólnie „jednym głosem”, do czego serdecznie zachęcam.

Szybki kontakt Zamów ofertę