JAK WYBRAĆ OGRZEWANIE DO DOMKU LETNISKOWEGO?
Wybór odpowiedniego rodzaju ogrzewania nie jest łatwy, ponieważ wpływa na niego wiele czynników, takich jak dostęp do mediów, powierzchnia ogrzewanego domku, liczba pomieszczeń, a także to, ile czasu w ciągu roku planujemy spędzać w domku letniskowym. Zacznijmy jednak od początku.
GAZ I PRĄD
Jeżeli w lokalizacji, w której mamy swój domek, są dostępne wszystkie media, możemy zdecydować się nazainstalowanie dokładnie takiego ogrzewania, jakie mamy w domach i mieszkaniach, w których żyjemy na co dzień. Pamiętać jednak należy, że koszt wykonania lub remontu istniejącej instalacji gazowej jest stosunkowo wysoki. Ponadto instalacja gazowa wymaga okresowej konserwacji.
O wiele częściej spotkamy się jednak z sytuacją, w której nasz domek letniskowy będzie miał dostęp jedynie do prądu i wody. Z pewnością wygodniejszym rozwiązaniem w takim układzie okaże się zakup grzejników elektrycznych. Ma to jednak swoje wady – rosnące ceny energii elektrycznej nie napawają optymizmem, a zwykłe grzejniki konwektorowe co prawda nagrzewają się szybko, ale równie szybko się wychładzają. Z pewnością nie nadają się także do ogrzewania dużych pomieszczeń – rezultatem będzie ciepło blisko grzejnika i zimno w każdym innym miejscu. Chyba, że zdecydujemy się grzać bardzo długo… co z pewnością odbije się na rachunkach za prąd. Inną opcją wykorzystującą energię elektryczną są promienniki podczerwieni oraz panele na podczerwień. Są one jednak droższe od zwykłych grzejników, ale bardziej wydajne.
Ważne: oparcie całego ogrzewania w domku letniskowym o rozwiązania wykorzystujące prąd wymaga sprawdzenia instalacji elektrycznej pod kątem obciążenia, jakie jest w stanie unieść. W nowych domkach letniskowych nie będzie to raczej problemem, ale jeżeli instalacja ma kilkanaście lat, warto ją dokładnie przebadać.
KOMINEK NA DREWNO
Pewnym pomostem pomiędzy wydajnością a wygodą, oraz rozwiązaniem bezkonkurencyjnym, jeśli chodzi o koszty eksploatacji, będzie kominek na drewno, który pozwoli nie tylko ogrzać nasz domek letniskowy, ale także wprowadzi wyjątkowy klimat.
Warto pamiętać, że choć kominek zapewnia przyjemne ciepło w chłodne dni i wieczory, trzeba do niego dokładać, dbać o to, by żar nie wygasł oraz regularnie poświęcić nieco czasu na czyszczenie.
Kominek w domku letniskowym sprawdzi się szczególnie, jeżeli przyjeżdżamy tam głównie latem, gdy jest ciepło i korzystamy z kominka, by dogrzać wieczorem, rankiem oraz w chłodniejsze dni. Ogromną zaletą kominka jest to, że możemy z niego korzystać niezależnie od dostępu do mediów. Awaria sieci elektrycznej, która w mniej zurbanizowanych zakątkach kraju może potrwać nawet kilka dni, uniemożliwi ogrzanie domku grzejnikami konwektorowymi, olejowymi czy panelami na podczerwień – kominek pozostaje nieczuły na tego rodzaju problemy.

ZANIM ZAINSTALUJESZ KOMINEK W DOMKU LETNISKOWYM
Przed zakupem kominka musisz zdecydować, jaki rodzaj kominka Cię interesuje. Wiele zależy od stanu nieruchomości – jeśli dopiero budujesz domek, masz największą swobodę w tej kwestii, z kolei remontując stary domek musisz liczyć się albo z dokonaniem sporych zmian, albo wybrać rozwiązanie, które nie będzie wymagało dużych przeróbek.
Możesz wybrać kominek z wkładem konwekcyjnym, co sprawdzi się szczególnie w domkach składających się z kilku pomieszczeń – z kominkiem integruje się wówczas system przewodów, który rozprowadza ciepło do wszystkich pokoi. Inną opcją jest kominek z płaszczem wodnym, rozwiązanie współpracujące z instalacją c.o. – w tym wariancie kominek podgrzewa wodę i kieruje ją do grzejników. Pamiętaj jednak, że tego typu kominek wymaga dostępu do prądu oraz, co oczywiste, połączenia z instalacją centralnego ogrzewania.
Jeżeli remontujesz domek letniskowy, który ma już swoje lata, lub po prostu chcesz wyposażyć go w ogrzewanie bez konieczności dużej ingerencji w konstrukcję, możesz zdecydować się na kominek wolnostojący, który dzięki nowoczesnym technologiom cechuje się wysoką mocą grzewczą oraz bardzo niskim zużyciem opału. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli przygotowujesz drewno opałowe samodzielnie.
Kominek w domku letniskowym to rozwiązanie optymalne dla miłośników trzaskającego, prawdziwego ognia w palenisku, którzy zdają sobie sprawę z tego, że obsługa kominka wymaga włożenia w to nieco serca. Braki w wygodzie kominek rekompensuje niepodrabialnym klimatem i poczuciem obcowania z naturą – nawet gdy przebywamy w domku letniskowym zbudowanym według nowoczesnego projektu.