KOMINEK PRZY SCHODACH – JAKIE ROZWIĄZANIE WYBRAĆ?

Porady

Kominek jest integralną częścią każdego domu i jego prawdziwym sercem. Nic więc dziwnego, że najczęściej usytuowany jest na środku – podobnie do schodów, które w większości domów mają zbliżoną pozycję. Niezależnie od tego, czy przypadkowo, czy zamierzenie kominek znajduje się przy schodach, takie rozwiązanie jest niezwykle efektowne. Jak to wygląda pod względem funkcjonalnym? Czy taka aranżacja oferuje maksimum bezpieczeństwa?

Jaką rolę pełni kominek przy schodach?

Dwa efektowne i z pewnością przyciągające uwagę elementy domu, jedno wspólne miejsce. Tak kreuje się najlepsze aranżacje, w których to jedne z najważniejszych elementów, estetycznie ze sobą współgrają. W zależności od powierzchni domu, schody są usytuowane w różnych jego częściach. Nie zawsze jednak można je zbudować w mniej widocznym miejscu. Często, ze względu na projekt domu, schody muszą być ustawione bliżej środka wnętrza. Kominek też najczęściej znajduje się właśnie tam – dlatego mówi się, że to prawdziwe serce każdego domu. Zwróćmy uwagę na to, że wszystko zależy od wlotu kominowego oraz rodzaju konstrukcji domu. 

Kominek stanowi nie tylko piękny wizualnie dodatek, ale przede wszystkim pełni rolę systemu ogrzewania. Dzięki niemu w chłodne wieczory dom wypełniony jest ciepłem, a powroty do tak przyjemnej atmosfery są wspaniałą nagrodą po ciężkim dniu poza domem. Nie bez powodu kominek to marzenie wielu przyszłych inwestorów – ludzie chcą przebywać w wyjątkowej atmosferze i tworzyć niepowtarzalny klimat w swoim domu. 

Pamiętajmy, że kominek przy schodach to świetne rozwiązanie na ukrycie konstrukcji przejścia z jednego poziomu domu na drugi. Ściana kominkowa często pełni funkcję maskującą większą część schodów, a zza niej wyłania się tylko ich delikatny zarys. Całość tworzy spójny układ, w którym każdy element ma swoje przemyślane miejsce. Ale czy rzeczywiście kominek przy schodach to dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o jego funkcjonalność, a przede wszystkim wpływ na konstrukcję schodów? Jakie zagrożenia niesie za sobą nieprzemyślane wyjście z sytuacji?

Kominek przy schodach – aspekty funkcjonalne

Wyobraźmy sobie sytuację, w której wypoczywamy przed kominkiem, spoglądając na jego wyjątkowy klimat. Wszystko wydaje się być niezapomnianą chwilą. Nagle w jednym momencie domownicy, którzy podróżują po schodach z góry na dół i odwrotnie, zakłócają nam spokój, którego tak bardzo pragniemy. Bliskość schodów, które są jednym z centralnych elementów sprawia, że nie możemy w pełni relaksować się przy kominku, kiedy tylko chcemy. Im więcej domowników, tym większy ruch na schodach. Kominek przy schodach należałoby więc dokładnie przemyśleć i wykluczyć wszelkie za i przeciw. Każda sytuacja jest bowiem indywidualna, ponieważ domownicy mają różne potrzeby. Jednocześnie każdy dom ma także własne wymagania, dlatego warto dobierać kominek w porozumieniu z fachowcem – producentem wysokiej jakości produktów lub specjalistą instalatorem. 

Zbyt wysoka moc kominka – bezpieczeństwo i odporność

Problemem może stać się jednak zbyt wysoka moc kominka i jego nadmierne przegrzewanie. Dotyczy to nie tylko samego kominka, ale również pomieszczenia, w którym usytuowany jest owy kominek. Bliskość schodów może mieć poważne konsekwencje, w zależności od tego, z czego są wykonane. 

Schody drewniane mogą solidnie ucierpieć od nadmiaru ciepła, produkowanego przez kominek. Drewno z czasem może się rozsychać. Co to oznacza? Spada jego wilgotność, co może prowadzić do spadku objętości drewna, a co za tym idzie – zmian wymiarów wszystkich elementów drewnianych, które mają bliski kontakt z ciepłem. 

Schody to inwestycja na lata – zazwyczaj dość kosztowna. Narażanie ich na zbyt wysokie temperatury jest nie tylko szkodliwe, ale także mało opłacalne dla naszego portfela. Co zrobić, aby drewno nie pracowało zbyt intensywnie od temperatury, a co za tym idzie nie pękało? Wiele osób stosuje wylewkę betonową zamiast wyłącznie drewnianej konstrukcji. Wówczas stopnie drewniane montowane są na betonie. Nie zawsze takie rozwiązanie spełni jednak swoją funkcję. W zależności od temperatury, drewniane stopnie mogą mimo wszystko pękać. Dlatego wiele osób decyduje się na kominek przy schodach, wykonanych z konstrukcji stalowej. Zdecydowanie stal będzie bardziej odporna na wysokie temperatury, spowodowane płomieniem w kominku.

Kominek przy schodach – odpowiednia izolacja

Bardzo istotną kwestią jest odpowiednia izolacja kominka. Ma to ogromne znaczenie dla akumulacji ciepła wewnątrz, aby kominek nie wyrzucał ciepła do pomieszczenia. Świetnym rozwiązaniem jest ciepła zabudowa kominka. Najważniejszą cechą ciepłej zabudowy jest przekazywanie nagromadzonego ciepła do pomieszczenia powoli, a jednocześnie zachowywanie pewnej jego części na później. Innym rozwiązaniem są modułowe zabudowy z betonu akumulacyjnego. To doskonała propozycja dla domów energooszczędnych, stawiających na równomierne oddawanie nagromadzonego ciepła do pomieszczenia. 

Podsumowując wszystkie wady, jak i zalety omawianego rozwiązania, warto przemyśleć dokładnie wszystkie alternatywy i wybrać taką, która będzie bezpieczna dla schodów.

Szybki kontakt Zamów ofertę