JAKI KOMINEK WYBRAĆ, ABY SPEŁNIAŁ NASZE OCZEKIWANIA?

Porady

Nowe miejsce do życia oraz jego budowa stale stawiają przed inwestorami mnóstwo pytań. Jednym z nich jest kwestia kominka. Na rynku dostępnych jest wiele propozycji, jednak nie wszystkie posiadają doskonałe parametry techniczne. Decyzja zależy także od rodzaju systemu, do jakiego kominek chcemy podłączyć. Należy też przeanalizować wszystkie potrzeby domowników i rodzaj budynku, aby dokonać właściwej decyzji, jaki kominek wybrać.

JAKI KOMINEK WYBRAĆ DO DOMU?

Na początek należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo domowników, jak i całego budynku. I tak dochodzimy do prostego wniosku – kominek zamknięty jest o wiele bardziej bezpieczny od otwartego.

Przy kominku otwartym istnieje duże prawdopodobieństwo zaprószenia ognia. Drewno czy panele na podłodze bardzo szybko mogą się zająć, co w rezultacie niestety może doprowadzić do tragedii. Osłaniające ogień drzwi kominka zapewniają tymczasem maksimum bezpieczeństwa oraz zdecydowanie większy porządek wokół niego.

Obecne wymogi, dotyczące posiadania kominka zamkniętego, jasno określają, iż zarówno podłoga, jak i cokół, muszą być wykonane z materiału ognioodpornego. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie zapobiec niebezpiecznym sytuacjom. Dodatkowo wokół kominka nie powinny znajdować się żadne łatwopalne przedmioty, co najmniej w promieniu 80 cm. Dotyczy to mebli, sprzętów elektronicznych oraz wszystkiego, co szybko może zająć się ogniem.

Modeli oraz wzorów kominków zamkniętych jest mnóstwo, a szczególną popularnością cieszą się obecnie te z szybą narożną. Model Dragon świetnie odzwierciedla potrzeby i estetykę nowoczesnych wnętrz. Jest to doskonałe rozwiązanie do nowoczesnego typu domu, jednak tak naprawdę to od aranżacji kominka zależy jego ogólny odbiór i dopasowanie do przestrzeni.

CIEPŁA CZY ZIMNA OBUDOWA KOMINKA?

I tu przechodzimy do aspektu tzw. ciepłej oraz zimnej obudowy kominka, która ma nie tylko znaczenie aranżacyjne, ale także ogromny wpływ na dystrybucję ciepła poprzez nagrzane powietrze.

Otóż obudowa ciepła charakteryzuje się całkowitym nagrzewaniem, aby następnie oddać całe ciepło do pomieszczenia za pomocą zdrowego promieniowania podczerwonego Jest to znakomite rozwiązanie do dużych salonów, na ogrzanie których potrzebowalibyśmy sporych nakładów finansowych i energetycznych.

Z kolei obudowa zimna ma za zadanie nagrzewać pomieszczenie, w którym się znajduje za pomocą górnych kratek w obudowie lub za pomocą kanałów (DGP dystrybucja gorącego powietrza)pomieszczenia peryferyjne

JAKI KOMINEK WYBRAĆ – ASPEKTY TECHNICZNE

Wyróżnić możemy dwa rodzaje systemów rozprowadzania ciepła z kominka. Pierwszym z nich jest dystrybucja gorącego powietrza poprzez ujęte już w projekcie kanały (DGP). Ciepło może być wówczas rozprowadzane za pomocą specjalnej dmuchawy, zamontowanej tuż nad kominkiem, lub grawitacyjnie. Jeśli wybierzesz takie rozwiązanie lub całkowicie zrezygnujesz z możliwości rozprowadzania ciepła, z pewnością lepiej sprawdzi się u Ciebie kominek akumulacyjny. Jest on naprawdę wytrzymały. Dodatkowo jego cena nie jest wygórowana, w porównaniu do rozwiązań konkurencji.

Kominek z płaszczem wodnym polega na ogrzaniu wody znajdującej się w górnym wymienniku kominka, następnie trafia do grzejników bądź ogrzewania podłogowego i wraca już ostudzona. Do tego rozwiązania sprawdza się wkład stalowy. Waży zdecydowanie więcej niż powietrzny, jest nieco droższy, ale zapewnia równomierne rozprowadzenie energii z drewna po całym domu . Idealnym przykładem kominka z wymiennikiem wodnym jest model Nemo naszej kolekcji.

CO POWINNO WPŁYNĄĆ NA DECYZJĘ JAKI KOMINEK WYBRAĆ?

Aby dokonać dobrego wyboru i ustalić jaki kominek wybrać do domu, należy zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami:

  • Długość pracy – producent powinien ustalić, jaki czas, bez uzupełniania opału, kominek potrafi przepracować. Dobry kominek powinien utrzymywać żar przez co najmniej 10 godzin.
  • Sprawność kominka – im wyższa sprawność, tym mniej zużywanego paliwa, przy jednoczesnym dostarczaniu określonej ilości powietrza. Kominek o dobrej sprawności nie powinien spadać poniżej 70%, natomiast taki, który zasługuje na uwagę ma około 80% sprawności.
  • Moc grzewcza – obecnie budowane, nowoczesne domy potrzebują około 0,08 kW/m2 ogrzewanej powierzchni. Przy starszym budownictwie i nieocieplonych budynkach, może być to znacznie wyższa wartość.
  • Korpus wkładu – zwróćmy uwagę, czy korpus na pewno jest solidnie wykonany. Jeśli ramą będzie zbyt cienka, w przypadku stali może dojść do wygięć i rozszczelnień pod wpływem wysokiej temperatury, a w przypadku żeliwnych wkładów, do znacznych pęknięć.

Jeśli przy wyborze odpowiedniego kominka do domu ustalimy, jaki rodzaj ogrzewania planujemy zamontować w domu, decyzja o kominku nasunie się sama. Warto wówczas pomyśleć jeszcze o parametrach technicznych, aby cały system był jak najbardziej wydajny i funkcjonalny. No i nie zapominajmy o względach estetycznych – kominek to inwestycja na lata. Zarówno on, jak i cała zabudowa powinny dokładnie odzwierciedlać styl i charakter wnętrza. Dzięki indywidualnemu doborowi detali, jesteś w stanie stworzyć swój wymarzony kominek.

Szybki kontakt Zamów ofertę